Grindelia integrifolia (gumweed Puget Sound)

Grindelia integrifolia (gumweed Puget Sound)

Gumweed Puget Sound, Gumweed Willamette Valley, Gumweed celolistý, Gumweed, Gum Weed, Živica


Grindelia integrifolia (Puget Sound Gumweed) je vzpriamený, odpichnutý, trváci až polodrevnatý podker so statnými, listnatými, rozkonárenými stonkami pokrytými dlhými mäkkými chĺpkami. Striedavé listy sú bez stopiek, často so zovretými základňami, dlhé až 7 cm a sú posiate žľazami, ktoré produkujú lepkavú živicu. Od začiatku leta do jesene sa nad listami objavujú žlté hlávky kvetov podobné sedmokráskam s priemerom 5 cm. Každá sedmokráska sa skladá z 10-35 žltých lúčovitých kvetov obklopujúcich žltý stredový disk. Sedia nad stočeným pohárom zelených listeňov, trochu lepkavých, s dlhými, roztiahnutými tenkými špičkami. Puget Sound Gumweed je obyčajný divý kvet, ktorý sa vyskytuje pozdĺž pláží, skalnatých pobreží, mokrých lúk, mokraďových prérií, priekop, pasienkov a slaných močiarov pozdĺž pobrežia, pobrežných mysov a útesov a rôznych nemorských biotopov v Pugetovom žľabe. Je to atraktívna trvalka na použitie na lúkach s divokými kvetmi, motýlích záhradách a záhradách blízko pobrežia. Môže sa použiť aj v projektoch obnovy prérií a mokradí, výsadbe opeľovačov, živých plotoch a je to dobrá rastlina na rekultiváciu prímorskej pôdy. Puget Sound Gumweed je dôležitým zdrojom peľu a nektáru pre motýle, pôvodné včely, muchy, osy a iný užitočný hmyz.

  • Dorastá do výšky 8-40 palcov (20-100 cm). Usadené rastliny sa ľahko samy vysievajú, takže hlávky kvetov by sa mali po odkvitnutí odstrániť, ak nie je žiaduce rozširovanie.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v piesčité až hlinité , dobre odvodnené pôdy . Tolerantný voči svetlý odtieň , chudobné pôdy , a soľ .
  • Krásna rastlina pre pobrežné záhrady , motýlie záhrady , opeľovacie záhrady .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Rozmnožovanie je najjednoduchšie zo semien a rýchlosť klíčenia je vo všeobecnosti vysoká. Semená môžu byť zasiate v nádobách alebo priamo na mieste na jeseň alebo na jar.
  • Pochádza z Britskej Kolumbie, Kalifornie, Oregon.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 10
Typ rastliny Trvalky, kríky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 8' – 4' (20 cm – 120 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington
Tolerancia Soľ
Priťahuje Motýle
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Préria a lúka