Hepatica acutiloba (pečeňový list s ostrými lalokmi)

Hepatica acutiloba (pečeňový list s ostrými lalokmi)

Ostrolaločnatý pečeňovník, Anemone acutiloba


Jedna z najstarších lesných poľných kvetov, Hepatica acutiloba (pečeňovník ostrá, je trsovitá, polostále zelená trvalka, ktorá na začiatku jari produkuje rozkošné miskovité kvety s priemerom 2,5 cm. Zvyčajne biele, kvety môžu byť tiež svetloružové alebo svetlolevanduľovo-fialové. Bohaté na nektár sú dôležitým skorým zdrojom pre mnohé opeľovače. Kvety sa zatvárajú v noci a v zamračených dňoch, keď je nepravdepodobné, že by opeľovače lietali. Pôvabné kvety, ktoré vyrastajú na vzpriamených chlpatých stonkách, sa objavujú pred novým lístím. Po odkvitnutí kvetov sa ujmú listy. Pekné, až 8 cm dlhé, sú rozdelené do troch ostro zahrotených lalokov. Na jeseň sa zahrejú do odtieňov hrdzavočervenej a sýtofialovej a poskytujú celoročný záujem o tienistú záhradu, kde je vždyzelená. Hepatica acutiloba ako prvá efemérna jar, ktorá kvitne, je klenotom v drsnej krajine. Nízka údržba, najlepšie sa pestuje na miestach, kde môže zostať roky nerušená.

  • Dorastá do výšky 6-8 palcov (15-20 cm) a 5-6 palcov na šírku (12-15 cm).
  • Ľahko pestované v bohaté na humus , vlhký , mierne alkalický , dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň . Vrchné šaty každoročne na jeseň s plesňou listov. Nenávisť k narušeniu koreňov.
  • Nenáročný , táto Hepatica je vítaným doplnkom postele a hranice , pod kríkmi a ružami , ako lemovačka , v mestské záhrady , chatové záhrady , skalky , lesné záhrady alebo v kontajnerov . Pre najlepší vizuálny dojem, zasadiť hromadne .
  • Vo všeobecnosti bez chorôb. Dávajte pozor na slimáky a slimáky.
  • Rozmnožujte osivom zasiatym do otvoreného rámika hneď po dozretí alebo delením na jar. Transplantácie a delenia sa zakladajú pomaly.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 14, 15, 16, 17
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Hepatica – pečeňovka
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro)
jeseň
Výška 6' – 8' (15 cm – 20 cm)
Šírenie 5' – 6' (12 cm – 15 cm)
Medzery 5' (12 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, polo-stále zelené
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New York,Pennsylvánia,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Terasa a kontajnery,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Štrk a skalka,Neformálne a Chata