Hepatica nobilis (pečeňový list)

Hepatica nobilis (pečeňový list)

pečeňový list, krištáľová mladina, brečtanový kvet, pečeňový balzam, pečeňový mach, anemone hepatica, hepatica triloba


Hepatica nobilis (Liverleaf), známa svojím značným šarmom, je pomaly rastúca polostále zelená trvalka s množstvom fialovomodrých alebo fialových kvetov s nápadnými bielymi tyčinkami na začiatku jari. Takmer bez stonky sa kvety odolné voči počasiu naplno otvárajú počas slnečných dní a zostávajú otvorené niekoľko týždňov. Listy sú obličkovité, trojlaločné, často so striebristým mramorovaním. Jedna rastlina môže vyklíčiť až sedem stoniek. Hepatica nobilis je najrozšírenejší druh a obľúbená záhradná rastlina, ktorá hýri farbami, keď je to najviac potrebné, klenot v drsnej krajine.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti
  • Dorastá do výšky 3-4 palcov (7-10 cm) a 4-5 palcov na šírku (10-12 cm). Hepatica nobilis samosemená v štrku a v pôde. Tieto sadenice môžu byť pestované aj v mladosti.
  • Ľahko pestované v bohaté na humus , vlhký , mierne alkalický , dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň . Vrchné šaty každoročne na jeseň s plesňou listov. Nenávisť k narušeniu koreňov.
  • Nenáročný , táto Hepatica je vítaným doplnkom postele a hranice , pod kríkmi a ružami , ako lemovačka , v mestské záhrady , chatové záhrady , skalky , lesné záhrady alebo v kontajnerov . Pre najlepší vizuálny dojem, zasadiť hromadne .
  • Vo všeobecnosti bez chorôb. Dávajte pozor na slimáky a slimáky.
  • Rozmnožujte osivom zasiatym do otvoreného rámika hneď po dozretí alebo delením na jar. Transplantácie a delenia sa zakladajú pomaly.
  • Pochádza z Európy, Ázie, Japonska.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 4 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 14, 15, 16, 17
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Hepatica – pečeňovka
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro)
Výška 3' – 4' (7 cm – 10 cm)
Šírenie 4' – 5' (10 cm – 12 cm)
Medzery 5' (12 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Zaslúžená rastlina, nápadná, polovečne zelená
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Terasa a kontajnery,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Štrk a skalka,Neformálne a Chata