Hibiscus moscheutos (Hardy Hibiscus)

Hibiscus moscheutos (Hardy Hibiscus)

Ibištek otužilý, Slez močiarny, Slez ruža, Slez karmínový, Ibištek ibištek, Slez močiarny, Cezmína morská, Ibištek moscheutos subsp. palustris, Hibiscus palustris


Silný a robustný Hibiscus moscheutos (Hardy Hibiscus) je vysoká, krovitá trvalka s drevitým základom, ktorá sa môže pochváliť obrovskými kvetmi podobnými topolovke s priemerom až 20 cm, s roztiahnutými okvetnými lístkami bielej, ružovej alebo ružovej farby, niekedy s ostro kontrastné červené alebo bordové oko. Každý kvet má nápadný, vyčnievajúci, krémovobiely až svetložltý staminový stĺpec. Kvitnúce od leta do začiatku jesene, kvety trvajú asi 1-2 dni, ale nové kvety sa otvárajú každý deň v rýchlom slede až do konca sezóny. Na vrchole kvitnutia môže veľká rastlina produkovať 20 alebo viac kvetov za deň. Kvety sú atraktívne pre kolibríky, motýle, včely a iné opeľovače. 28 druhov motýľov a molí používa túto rastlinu ako hostiteľskú rastlinu húsenice. Ale aj bez týchto nádherných kvetov sa oplatí pestovať túto rastlinu pre pekné listy veľkých srdcovitých listov s dĺžkou 10 – 25 cm, so zubatými okrajmi a bielo chlpatou spodnou stranou. Hibiscus moscheutos je nápadne okázalý severoamerický druh, ktorý je už desaťročia obľúbenou záhradnou trvalkou.

  • Typicky rastie so vzpriameným habitom, do výšky 3-7 stôp (90-210 cm) a 2-4 stopy na šírku (60-120 cm).
  • Prospieva v plné slnko v priemer , stredne vlhké až vlhké pôdy . Niektoré toleruje svetlý odtieň ale najlepšia produkcia kvetov a odolnosť voči chorobám sa vyskytujú na plnom slnku. Uprednostňuje vlhké, organicky bohaté pôdy, ale dá sa pestovať stojatá voda, hĺbka až 6 palcov (15 cm). .
  • Odoláva teplu a vlhkosti . Umiestnite na miestach chránených pred vetrom, aby sa minimalizovalo riziko popálenia vetrom.
  • Počas vegetačného obdobia pravidelne prihnojujte.
  • Zasadiť do hranice kríkov pre dramatické letné kvety. Skvele kvitnúci ker pozdĺž potokov alebo rybníkov alebo v veľké nádoby .
  • Dávajte pozor na škvrny na listoch, plesne, hrdze, rakovinu a japonské chrobáky.
  • Koncom jesene zrežte na úroveň blízko zeme.
  • Rozmnožujte semenami alebo delením na jar.
  • Pochádza z močiarov, močiarov, vlhkých lúk a lesov od Ontária a Massachusetts na juh po Ohio, Indianu, Alabamu a Floridu.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Klimatické zóny 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1
Typ rastliny Trvalky, kríky
Rodina rastlín Ibištek
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 3' – 7' (90 cm – 210 cm)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 48' (120 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Kansas,Michigan,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Massachusetts,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Skalnaté hory,Utah,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Mokrá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Rybníky a potoky,Hranice na strane steny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata