Iris ensata 'Returning Tide' (japonský Iris)

Iris ensata 'Returning Tide' (japonský Iris)

Japonská dúhovka 'Vracajúci sa príliv', Japonská vlajka 'Vracajúci sa príliv', Japonská vodná dúhovka 'Vracajúci sa príliv', Iris mečolistý 'Vracajúci sa príliv', Iris kaempferi 'Vracajúci sa príliv', Stredoročné kosatce


Mnohonásobne ocenený japonský kosatec „Returning Tide“ (Iris ensata) produkuje veľké, jednotlivé kvety, 5 palcov široké (13 cm), s bohatými fialovými štandardmi sediacimi na bielych vodopádoch, slabo žilkovaných fialkou a zdobené zlatožltými hrdlami. Elegantne stúpajúca až do 40 palcov (100 cm). stred sezóny Japonský kosatec vystavuje svoje nádherné kvety v od začiatku do polovice leta . Po odkvitnutí je mečovité lístie, pozostávajúce z pevných trsov úzkych, svetlozelených listov, tiež jedným z jeho najatraktívnejších záhradných prvkov. Táto krásna kosatec, ktorý je nádherný, keď je vysadený v skupinách, vynikne v poskytovaní vertikálny záujem v záhrade.

  • Vyhral Čestné uznanie (1977) , Payne Award (1982), ako aj prestížne Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Ľahko sa pestuje , táto japonská kosatec účinkuje najlepšie v plné slnko alebo čiastočný tieň , v bohaté na humus , stredná až mokrá , kyslé pôdy . Miluje pôdu zadržiavajúcu vlhkosť a počas vegetačného obdobia sa jej darí v stojatých vodách, hlbokých až 15 cm. Keďže japonské kosatce v zime nezvládajú dobre stojacu vodu a bažinaté pôdy, možno budete chcieť pestovať tie svoje v kvetináčoch, ktoré sú počas vegetačného obdobia ponorené vo vode, ale ktoré sa potom na jeseň av zime premiestnia do suchšej pôdy.
  • Will úspešne rásť v bežné záhradné pôdy alebo večné hranice, pokiaľ dostane primeranú vlhkosť , najmä počas vegetačného obdobia.
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky a slimáky, ako aj na vlhké podmienky v zime, ktoré môžu spôsobiť hnilobu koreňov.
  • Odolný voči jelenej zveri, odolný voči soli a mokrej pôde.
  • Vítaný doplnok do vodných záhrad, japonských záhrad, pozdĺž bazénov alebo potokov. Najefektívnejšie, keď je vysadené vo veľkých zoskupeniach, kde vytvára buketový efekt
  • Rozmnožujte sa delením odnoží od polovice leta do začiatku jesene. Odstráňte všetky odumierajúce listy na jeseň. Staré stonky kvetov je možné po odkvitnutí odrezať.
  • Vysádzať na jeseň alebo na jar. Oddenky zasaďte približne 5 cm hlboko. Po výsadbe pridajte silný mulč s hrúbkou 5-7 cm, aby ste ušetrili vlhkosť a znížili burinu.
  • Všetky časti môžu pri požití spôsobiť nepohodlie. Pri manipulácii používajte rukavice a iné ochranné prostriedky.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Vodné rastliny, trvalky
Rodina rastlín Iris Ensata - Japonské kosatce
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Hĺbka 2' (5 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Zle odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, rastlina za zásluhy, nápadná
Tolerancia Jeleň, soľ, mokrá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady,Hranice na strane steny,Vodné záhrady
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Japonská záhrada

Sprievodcovia s Iris Ensata - Japonské kosatce