Kanadská ľalia

Kanadská ľalia

Kanadská ľalia, Kanadská ľalia, Divoká žltá ľalia, Skupina druhov a kultivarov druhov


Lilium canadense (Kanada ľalia) je vzpriamená trváca ľalia s jednou vysokou zelenou stonkou nesúcou výrazné prasleny kopijovitých listov. Začiatkom leta je korunovaný nápadnými strapcami zvončekovitých kvetov, dlhých 7-10 cm, v odtieňoch žltej, oranžovej alebo červenej. Očarujúce kvety zdobia tmavofialové alebo červené škvrny v hrdle. Plodné kvety produkujú semenné tobolky, ktoré obsahujú početné malé sploštené semená. Tie sú rozptyľované vetrom, keď sa kapsula otvára. Úžasne dekoratívne, Lilium canadense je pomerne plodné, pretože zrelé cibuľky môžu produkovať až 20 kvetov na stonke. Táto odroda Lily nie je voňavá. Lilium canadense sa rok čo rok vracia a je pútavým doplnkom záhrady.

  • Dorastá do výšky 3-5 stôp (90-150 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v hlboký , hlinitý , kyslé až neutrálne dobre odvodnené pôdy . Na kvitnutie je najlepšie plné slnko.
  • Rozmnožovanie je najjednoduchšie oddelením šupinatej cibuľky, ktorú možno vykopať, akonáhle rastlina uspí a semeno je zrelé koncom leta. Semená zasadené tesne po zbere zvyčajne vyklíčia na jeseň a prezimujú.
  • Jedovatý pre mačky (aj keď nie pre psov alebo iné známe druhy)
  • Táto Lily je členom skupiny Druhy a kultivary druhov Rozdelenie (IX), ktorý zahŕňa všetky druhy a ich poddruhy, odrody a formy a kultivary z nich vybrané (okrem tých, ktoré pochádzajú z formosanum, longiflorum, philippinense a wallichianum). Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Indiana,Kansas,Nebraska,Ohio,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka