Karolínske liči (vianočné bobule)

Karolínske liči (vianočné bobule)

Carolina Wolfberry, Carolina Desert-Thorn, Creeping Wolfberry, Christmas Berry, Christmasberry


Lycium carolinianum (Vianočné bobule) je malý rozľahlý ker so vzpriamenými alebo rozložitými, pevnými vetvami, často vyzbrojenými tŕňmi a pokrytými drobnými, lineárnymi, šťavnatými listami. Pomaly opadavé alebo vždyzelené, jasne zelené listy nesú v zhlukoch pozdĺž konárov. V suchom počasí padajú na zem ako mechanizmus na predchádzanie suchu, ale nasledujúce vlhké obdobie prináša nové listy. V lete a na jeseň sa na štíhlych stopkách dvíhajúcich sa z pazúch listov obyčajne jednotlivo vyskytujú štvorlupienkové, rúrkovité, levanduľové až modré kvety. Kvety bohaté na nektár priťahujú kolibríky, rôzne motýle, mory a včely. Po nich nasledujú jasne červené, dužinaté bobule, ktoré dozrievajú koncom jesene alebo začiatkom zimy. Jedlé, čerstvé alebo sušené, majú sladkú chuť podobnú paradajkám. Mali by sa konzumovať iba úplne zrelé plody. Hoci sú pre niektoré zvieratá toxické, bobule sú obľúbeným zdrojom potravy pre mnohé vtáky. Christmas Berry možno nájsť na juhovýchode Spojených štátov, na Kube alebo v Mexiku, na okraji slaných močiarov a na piesočnatých kopcoch. Odoláva vetru hurikánu, je veľmi tolerantná voči slanej vode a suchu a je skvelá pre pobrežné krajiny. Jeho zaujímavé lístie, pekné kvety a nápadné bobule dodávajú krajine celoročný záujem a zároveň poskytujú potravu a úkryt pre voľne žijúce zvieratá. Veľmi prispôsobivý, Christmas Berry môže byť vyškolený na malý viackmeňový strom alebo môže byť pestovaný v nádobe alebo vo vyvýšenom kvetináči. Skvelé ako exemplár alebo hromadne na vytvorenie živého plotu.

  • Dorastá do výšky 3 – 9 stôp (90 – 270 cm) a šírky 3 – 5 stôp (90 – 150 cm).
  • Prospieva v vlhký , fyziologický roztok , piesčité alebo vápenaté pôdy v plné slnko až svetlý tieň . Tolerantný voči krátke obdobia sucha po založení. Odoláva občasnej/krátkej záplave, ktorá sa môže vyskytnúť pri búrkových vlnách. Dokáže tolerovať značné a trvalé množstvá slaný vietor a soľný sprej bez zranenia. Môže rásť na pôde chudobnej na živiny, ale potrebuje určitý organický obsah, aby sa mu darilo.
  • Prakticky bez škodcov a chorôb.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza z juhovýchodu USA, Kuby a Mexika.

Požiadavky

Otužilosť 8 – 11
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 3' – 9' (90 cm – 270 cm)
Šírenie 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Medzery 36' – 60' (90 cm – 150 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Juhovýchodná,Alabama,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Južná Karolína,Juhozápad,Texas
Tolerancia Sucho, Soľ
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata