Krvácajúce srdce

Krvácajúce srdce

Krvácajúce srdce, okázalé krvácajúce srdce, holandské nohavice, čínske nohavice, zámky a kľúče, lýrový kvet, tuleňový kvet, staromódne krvácajúce srdce, Lamprocapnos spectabilis


Jedna z najelegantnejších trvaliek, Bleeding Heart (Dicentra spectabilis) je pôvabná bylinná trvalka pýšiaca sa pôvabne klenutými stonkami posiatymi mesiačikmi ružových kvetov, ktorých srdcia nepochybne krvácajú, ozdobené vyčnievajúcimi bielymi lupeňmi. Visia nad atraktívnym lístím jemne zelených delených listov. Kvitne 4-6 týždňov koncom jari až začiatkom leta, v polovici leta má tendenciu klesať alebo dokonca zmiznúť. Ak sa však počas jari dobre zavlažuje, pokojný spánok sa môže oddialiť až do konca leta alebo začiatku jesene. Skvelé pre zatienené hranice alebo lesné záhrady, zasaďte túto starú obľúbenú záhradu medzi ostatné trvalky, ako je hosta, astilbe, pulmonaria alebo paprade, aby ste vyplnili priestor, ktorý zostali po jej listoch, keď spia.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti za vynikajúce zásluhy
  • Dorastá do výšky 30-36 palcov a šírky (75-90 cm).
  • Prospieva v čiastočný tieň a ľahko sa pestuje úrodný , bohaté na humus , výhodne neutrálny alebo mierne alkalický , vlhké ale dobre odvodnené pôdy . to je plný tieň tolerantné, ale uvedomte si, že príliš veľa tieňa bude mať za následok málo kvetov. Dá sa pestovať v plné slnko v najchladnejšej časti svojho rozsahu za predpokladu, že pôda je neustále vlhká.
  • Skvelé pre tieňované okraje alebo lesné záhrady , zasaďte ju medzi ostatné trvalky, ako sú hosta, astilbe, pulmonaria alebo paprade, aby sa vyplnil priestor, ktorý zanechávajú jej listy, keď ide do režimu spánku. Skvelé ako čerstvé rezané kvety : strapce sú nádherným doplnkom čerstvých kytíc, ktoré vo váze vydržia asi 2 týždne.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Odolné voči jeleňom a králikom
  • Rozmnožujte delením skoro na jar alebo po odumretí listov. V zime sa množia koreňovými odrezkami.
  • Pri požití môžu všetky časti spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, lístie môže zhoršiť kožné alergie. Pri manipulácii používajte rukavice a iné ochranné prostriedky. Rastliny krvácajúceho srdca nie sú toxické len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Hoci je táto rastlina esteticky príjemná, obsahuje sochinolínové alkaloidy. Alkaloidy negatívne ovplyvňujú zvieratá, najčastejšie hovädzí dobytok, ovce a psy.
  • Pochádza zo Sibíri, severnej Číny, Kórey a Japonska.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Dicentra - Krvácajúce srdcia
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Medzery 30' (75 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť
Charakteristika Rezané kvety, rastlina za zásluhy, nápadná
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata