Lahodné aktinídie (kivi)

Lahodné aktinídie (kivi)

kivi, kiwi, kustovnica čínska, kivi s hladkou šupkou, Yangtao


Actinidia deliciosa (Kiwi) je mohutná, opadavá, drevnatá popínavá popínavka so široko vajcovitými, srdcovitými, lesklými stredne zelenými listami, dlhými 12-20 cm. Koncom jari rodia mierne voňavé strapce miskovitých, krémovobielych kvetov. Kiwi je dvojdomé, s oddelenými samčími a samičími rastlinami. Úspešná produkcia plodov si vyžaduje samičí kultivar a samca s životaschopným peľom, pokiaľ sa nepestuje samooplodný kultivar. Na začiatku jesene sa na samičích rastlinách objavujú zelenohnedé, rozmazané, vajcovité, jedlé plody. Sú sladké a pikantné, ich chuť trochu pripomína ananás. Kiwi je vinič mierneho pásma citlivý na mráz, ktorý vyžaduje dostatok tepla, aby ovocie správne dozrelo. Rýchlo rastúce kivi je odmeňujúca rastlina s peknými listami po celé leto, lahodným ovocím a bez vážnych problémov so škodcami. Ľahko sa pestuje na chránenom slnečnom mieste v záhrade, je ideálny pre mreže, altány, ploty alebo múry.

Na prelome storočí bola Actinidia deliciosa v Číne len divo rastúcou rastlinou, ale do roku 1970 sa z nej vyvinula nová ovocná plodina na Novom Zélande. Dnes je kivi dôležitou komerčnou plodinou pestovanou v rôznych častiach sveta s viac ako miliónom ton ovocia ročne distribuovaných po celom svete.

  • Dorastá do výšky 15-30 stôp (4-9 m) a šírky 6-10 stôp (2-3 m).
  • A plné slnko ľubovník, najlepšie sa pestuje v úrodný , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Svetlý odtieň je tolerovaný. Poskytnite chránené miesto. Keďže neskoré jarné mrazy a skoré jesenné mrazy môžu tento vinič zabiť, je žiaduca ochrana pred mrazom.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb.
  • Pri pestovaní na ovocie sa prerezávanie vykonáva v zime av lete.
  • Odrezky z mäkkého dreva odoberajte na jar alebo rozmnožujte vrstvením. Pomenované kultivary je možné vrúbľovať pomocou vrúbľovania biča a jazyka
  • Pochádza z Číny

Požiadavky

Otužilosť 7 – 9
Tepelné zóny 7 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, A1, A2, A3
Typ rastliny Horolezci, Ovocie
Rodina rastlín Actinidia - Kiwi
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 15' – 30' (4,5 m – 9 m)
Šírenie 6' - 10' (180 cm - 3 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Hranice na strane steny,Steny a ploty