Ľan obyčajný

Ľan obyčajný

Ľan, Ľan obyčajný, Lin, Line, Linn, Lint, Ľanový olej


Linum usitatissimum (ľan obyčajný), ktorý sa pestuje tisíce rokov pre svoju vlákninu a olej, je štíhla, vzpriamená letnička s úzkymi listami, ktorá sa v lete pýši nahor obrátenými, nebesky modrými kvetmi. Kvety žijú len jeden deň a ustupujú do malých, okrúhlych toboliek naplnených lesklými, sploštenými semenami. Vlákno získané z jeho stoniek sa používa na výrobu ľanového plátna, zatiaľ čo ľanový olej sa získava z jeho semien. Priemysel farieb a lakov spotrebuje asi štyri pätiny vyrobeného ľanového oleja. Používa sa tiež v emailoch, linoleu, olejovom plátne a lakovanej koži a ako hydroizolácia pre pláštenky, návleky a plachty. Ľanové semienka sú tiež jedlé a obsahujú 20–30 % bielkovín. Olej zo semien je najkoncentrovanejším rastlinným zdrojom omega-3 esenciálnej mastnej kyseliny, kyseliny alfa-linolénovej (ALA). Linum si tiež nachádza cestu do liekov na vredy, bronchitídu, popáleniny, rakovinu, karbunkuly, prechladnutie, zápal spojiviek, kurie oká, kašeľ, hnačku, kvapavku, dnu, zápaly, intoxikáciu, pôrod, reumu, obarenia, sklerózu, vredy, kŕče, opuchy, nádor.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov (60-90 cm) a 8-10 palcov na šírku (20-25 cm).
  • Darí sa mu na plnom slnku v úrodných, dobre priepustných pôdach. Keď plodina začne dozrievať, zavlažovanie by sa malo zastaviť, aby sa urýchlila zrelosť. Ak je pôda stále mokrá, kvitnutie môže pokračovať donekonečna.
  • Ľan udržiavajte odburinený, aby nekonkuroval burine.
  • Ak pestujete ľan pre jeho mäkké vlákna, stonky zberajte, keď spodné dve tretiny stoniek zožltnú a opadnú z neho listy, asi 1 mesiac po objavení sa prvých kvetov.
  • Ak pestujete ľan pre jeho jedlé semená, budete musieť počkať asi dva mesiace po odkvitnutí, kým tobolky semien nezhnednú.
  • Ľan môže byť náchylný na plesňové problémy.
  • Rozmnožujte semenami. Semená zasejte 15–20 dní pred posledným priemerným dátumom zabíjania mrazov vo vašej oblasti.
  • Pochádza zo Strednej Ázie a Stredomoria.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 11
Typ rastliny Letničky, bylinky
Rodina rastlín Ľan - Ľan
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 8' – 10' (20 cm – 25 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý