Lavandula angustifolia 'Betty's Blue' (levanduľa)

Lavandula angustifolia 'Betty's Blue' (levanduľa)

Anglická levanduľa 'Betty's Blue', Lavender 'Betty's Blue', Lavandula 'Betty's Blue'


Anglická levanduľa 'Betty's Blue', nádherná akcentujúca rastlina s veľkými, sýto fialovomodrými kvetmi na vzpriamených stonkách, ktoré sa nerozširujú, je kompaktná a úhľadná odroda levandule, ktorá v záhrade vytvára atraktívne kupole. Sladko voňavá a spoľahlivá, táto odroda levandule je malá krajinná rastlina, ktorá je ideálna pre nízke živé ploty alebo uzlové záhrady, skvelá na pestovanie v nádobách a vyhľadávaná pre svoje kulinárske využitie. Výborná voľba aj na sušenie.

  • Kvitne raz za babie leto . Levandule kvitnúce raz môžu mať počas sezóny druhý, menší nával kvetov a možno aj tretí, ak sa kvety zrežú dostatočne skoro.
  • Evergreen v teplom zimnom podnebí zvyčajne rastie v krovinatých kríkoch, až 30 palcov vysoký (75 cm) a 30-36 palcov široký (75-90 cm).
  • Táto trvalka je veľmi všestranná a dá sa použiť na nízke živé ploty , večné hranice , kontajnerov , skalky, alebo bylinkové záhrady . Jeho voňavé kvety možno sušiť a použiť do potpourris. Veľkolepý efekt pri hromadných výsadbách.
  • Prospieva v plné slnko a funguje najlepšie v suché až stredné , chudobný , svetlé, pieskové a dobre odvodnené pôdy . Vynikajúca drenáž a cirkulácia vzduchu sú nevyhnutné, najmä v horúcom a vlhkom podnebí.
  • Sucho , jeleň , králik, a toleruje suchú pôdu a skutočný magnet na včely a motýle !
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone .
  • Na jar zastrihnite, aby ste podporili hustejší rast. Odstráňte odkvitnuté kvety, aby ste podporili nové kvety.

Anglická levanduľa (Lavandula angustifolia) , tiež nazývaná pravá levanduľa alebo obyčajná levanduľa, je druh levandule často spájaný so slávnymi fialovými levanduľovými poliami v Provensálsku. Napriek svojmu bežnému názvu nepochádza z Anglicka, ale zo Stredomoria a má viac ako 40 rôznych kultivarov s kvetnými klasmi od modrofialovej, levanduľovej, fialovo-modrej až po bielo-ružovú. Vytvárajú záveje „chladných“ farieb, ktoré sa elegantne hojdajú v letnom vánku na nádherne kontrastnom šedo-zelenom až zeleno-fialovom lístí úzkych listov. Tento levanduľový typ dorastajúci do výšky 2-3 stopy (60-90 cm) je skvelý na formálne alebo neformálne lemovanie trvaliek pozdĺž chodníkov, vyvýšených stien a hraníc; vysádza sa aj na záhony, skalky a do hromadných výsadieb. Toto je tiež „kráľovná byliniek“ pre bylinkové záhrady.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Byliny, trvalky, kríky
Rodina rastlín Lavandula - levandule
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 30' – 36' (75 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, voňavé, nápadné, vždyzelené
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Živé ploty a zásteny,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada