Lavandula angustifolia 'Hidcote' (levanduľa)

Lavandula angustifolia 'Hidcote' (levanduľa)

Anglická levanduľa 'Hidcote', Levanduľa 'Hidcote', Lavandula 'Hidcote', Lavandula Spica 'Hidcote Purple', Lavandula 'Hidcote Blue'


Veľmi populárna anglická levanduľa 'Hidcote' je voľne kvitnúca odroda, ktorú väčšina záhradkárov oceňuje pre jej dlhotrvajúcu a príjemnú vôňu, ako aj módu, v ktorej jej tmavofialové kvetné klasy krásne kontrastujú s modrozelenými vždyzelenými listami. Hidcote je perfektnou voľbou pre nízke živé ploty, lemovanie alebo vytváranie bordúr. Vynikajúce pre remeslá a sušené kvety, pretože si zachovávajú svoju farbu.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti
  • Kvitne raz za koncom jari alebo začiatkom leta . Levandule kvitnúce raz môžu mať počas sezóny druhý, menší nával kvetov a možno aj tretí, ak sa kvety zrežú dostatočne skoro.
  • Vždyzelený v teplom zimnom podnebí, zvyčajne rastie v krovinatých kríkoch, do výšky 12-20 palcov (30-50 cm) a šíri sa do 20-24 palcov (50-60 cm).
  • Táto trvalka je veľmi všestranná a možno ju použiť aj do trvalky hranice , kontajnerov , skalky, alebo bylinkové záhrady . Poskytuje ohromujúci efekt pri hromadných výsadbách. Jeho voňavé kvety sa dajú sušiť a použiť potpourris .
  • Sucho , jeleň , králik, a toleruje suchú pôdu a skutočný magnet pre včely a motýle !
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone .
  • Prospieva v plné slnko a funguje najlepšie v suché až stredné , chudobný , svetlé, pieskové a dobre odvodnené pôdy . Vynikajúca drenáž a cirkulácia vzduchu sú nevyhnutné, najmä v horúcom a vlhkom podnebí.
  • Na jar zastrihnite, aby ste podporili hustejší rast. Odstráňte odkvitnuté kvety, aby ste podporili nové kvety.

Anglická levanduľa (Lavandula angustifolia) , tiež nazývaná pravá levanduľa alebo obyčajná levanduľa, je druh levandule často spájaný so slávnymi fialovými levanduľovými poliami v Provensálsku. Napriek svojmu bežnému názvu nepochádza z Anglicka, ale zo Stredomoria a má viac ako 40 rôznych kultivarov s kvetnými klasmi od modrofialovej, levanduľovej, fialovo-modrej až po bielo-ružovú. Vytvárajú záveje „chladných“ farieb, ktoré sa elegantne hojdajú v letnom vánku na nádherne kontrastnom šedo-zelenom až zeleno-fialovom lístí úzkych listov. Tento levanduľový typ dorastajúci do výšky 2-3 stopy (60-90 cm) je skvelý na formálne alebo neformálne lemovanie trvaliek pozdĺž chodníkov, vyvýšených stien a hraníc; vysádza sa aj na záhony, skalky a do hromadných výsadieb. Toto je tiež „kráľovná byliniek“ pre bylinkové záhrady.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Byliny, trvalky, kríky
Rodina rastlín Lavandula - levandule
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, voňavé, záslužné, nápadné, vždyzelené
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Lemovanie,Živé ploty a zásteny,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada