Lavandula x intermedia 'Fenomenálna' (levanduľa)

Lavandula x intermedia 'Fenomenálna' (levanduľa)

Levanduľa 'Phenomenal', Lavandula 'Phenomenal', Lavandula x intermedia 'Niko', Lavender 'Niko', Lavandin 'Niko', Lavandula augustifolia 'Niko' PP24193


Lavandula x intermedia 'Phenomenal', ktorá kvitne skôr ako väčšina ostatných kultivarov Lavandin, tvorí kompaktný, huňatý, zaoblený ker s aromatickými striebristými sivozelenými úzkymi listami. Uprostred leta sú dlhé kvitnúce stonky zakončené 12 cm dlhými klasmi so sladko voňajúcimi jasne fialovo-modrými kvetmi. Kvitne často na konci leta alebo na jeseň. Skvelá voľba pre krajinu vďaka jej výnimočnému prežitiu v zime: jej lístie nemá zimné odumieranie, aké sa bežne vyskytuje u iných odolných levandúľ. Vynikajúce na čerstvé kytice alebo sušenie. Dobre znáša teplo a vlhkosť.

  • Vždyzelený v teplých zimných klimatických podmienkach zvyčajne dorastá do výšky 60 až 75 cm a do šírky 90 cm.
  • Prospieva v plné slnko a kvitne od polovice do konca leta . Najlepšie funguje v suché až stredné , chudobný , ľahké, pieskové, alkalické, dobre odvodnené pôdy . Vynikajúca drenáž a cirkulácia vzduchu sú nevyhnutné, najmä v horúcom a vlhkom podnebí.
  • Znáša sucho, jeleň, králik a suchú pôdu a skutočný magnet na včely a motýle !
  • Je to skvelý kandidát na bylinkové záhrady , hranice alebo skalky a poskytuje ohromujúci efekt v hromadné výsadby . Jednotlivé rastliny tiež robia dobré nápadné exempláre v záhrade, ale nechajte okolo rastlín nejaký priestor, aby stonky kvetov mohli naplno prejaviť svoje prirodzené, nádherné krivky.
  • Odstráňte vyblednuté kvety, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Zrežte do tvaru na jar, keď sa objavia nové listy.

Lavandin (Lavandula x Stredná) je populárna hybridná levanduľa spájajúca mrazuvzdornosť anglickej levandule (Lavandula angustifolia) a tepelnú toleranciu levandule portugalskej (Lavandula latifolia), čím poskytuje odpoveď na celosvetovú snahu záhradkárov o provensálsku atmosféru v ich záhradách. Tieto rastliny levandule sú zvyčajne vyššie ako anglická levanduľa a rastú v krovitých kompaktných kopcoch až do výšky 90 cm. Zdobia ich dlhé, voľné klasy vysoko voňavých kvetov, od tmavofialovej po bielu od začiatku do konca leta. . Kultivary tejto skupiny levandule majú tendenciu byť tolerantnejšie voči kyslým podmienkam.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Byliny, trvalky, kríky
Rodina rastlín Lavandula - levandule
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, voňavé, nápadné, vždyzelené
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada