Lavandula x intermedia 'Provence' (levanduľa)

Lavandula x intermedia 'Provence' (levanduľa)

Levanduľa 'Provence', Lavandin 'Provence'


Na opis Lavandin 'Provence' (Lavandula x Intermedia) možno použiť veľa superlatívov, pretože je to jeden z najlepšie levandule na vlhké letá , jedna z levandúľ s najsilnejšia vôňa a jeden z najlepšie levandule na vytváranie živých plotov . Tento plodný kvet poskytuje hojnú ukážku výnimočne veľkých kvetných klasov s nádhernými svetlými levanduľovými odleskami z od polovice do konca leta . Bežne známa ako 'Tučná levanduľa', jej kvety môžu dosiahnuť dĺžku až 8 cm.

  • Táto vždyzelená levanduľa v teplom zimnom podnebí dorastá do výšky 90 cm v tesnom a upravenom kopci strieborno-zeleného lístia, ktoré nesie jednu z najatraktívnejších farieb listov spomedzi všetkých levandúľ. Listy aj kvety sú mimoriadne aromatické.
  • Prospieva v plné slnko a kvitne od polovice do konca leta . Najlepšie funguje v suché až stredné , chudobný , ľahké, pieskové, alkalické, dobre odvodnené pôdy . Vynikajúca drenáž a cirkulácia vzduchu sú nevyhnutné, najmä v horúcom a vlhkom podnebí. Levanduľa 'Provence' je jednou z najlepších levandúľ na vlhké letá, pretože znesie vyššie a vlhké teploty ako mnohé iné odrody levandule.
  • Znáša sucho, jeleň, králik a suchú pôdu a skutočný magnet na včely a motýle !
  • Je to skvelý kandidát na bylinkové záhrady , hranice alebo skalky a poskytuje ohromujúci efekt v hromadné výsadby . Jednotlivé rastliny tiež robia dobré nápadné exempláre v záhrade, ale nechajte okolo rastlín nejaký priestor, aby stonky kvetov mohli naplno prejaviť svoje prirodzené, nádherné krivky.
  • Odstráňte vyblednuté kvety, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Zrežte do tvaru na jar, keď sa objavia nové listy.

Lavandin (Lavandula x Stredná) je populárna hybridná levanduľa spájajúca mrazuvzdornosť anglickej levandule (Lavandula angustifolia) a tepelnú toleranciu levandule portugalskej (Lavandula latifolia), čím poskytuje odpoveď na celosvetovú snahu záhradkárov o provensálsku atmosféru v ich záhradách. Tieto rastliny levandule sú zvyčajne vyššie ako anglická levanduľa a rastú v krovitých kompaktných kopcoch až do výšky 90 cm. Zdobia ich dlhé, voľné klasy vysoko voňavých kvetov, od tmavofialovej po bielu od začiatku do konca leta. . Kultivary tejto skupiny levandule majú tendenciu byť tolerantnejšie voči kyslým podmienkam.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Byliny, trvalky, kríky
Rodina rastlín Lavandula - levandule
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, voňavé, nápadné, vždyzelené
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Lemovanie,Živé ploty a zásteny,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada