Lesk obyčajný

Lesk obyčajný

Pŕhľava obyčajná, Kapusta svätého Patrika, Briadska brada, Býčie oko, Diabolská brada, Ušnica, Fuet, Liečivá čepeľ, Domáca dúška, Imbroke, Joveova brada, Jupiterova brada, Jupiterovo oko, Negár červenolistý, Strešná fólia, Netýkavka strešná, Sengreen Rastlina, Sempervivum pyrenaicum, Sempervivum affine, Sempervivum densum


Sempervivum tectorum (sempervivum tectorum), ktorý sa pestuje predovšetkým pre svoje atraktívne listy, je rohož tvoriaca šťavnaté, tvoriace atraktívne, vždyzelené rozety, široké až 10 cm, plné mäsitých, špicatých, modrozelených listov, zdobených červenkastými - fialové tipy. Materská ružica (sliepka) sa rozprestiera vo všetkých smeroch horizontálnymi stonkami a vytvára odnože (kurčatá). Každý ofset vytvorí vlastné korene a stane sa nezávislým od materskej rastliny, keď spojovací stolon vädne. V lete vychádza zo stredu ružice vzpriamená kvitnúca stonka a nesie nápadné hviezdicové, purpurové kvety. Sempervivum sú monokarpické: po odkvitnutí odumierajú. Offsety, ktoré produkujú, však zvyčajne vyrovnajú straty a vyplnia medzery, ktoré zanechali mŕtve rozety.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Dorastá do výšky 6-12 palcov (15-30 cm) a 6-18 palcov na šírku (15-45 cm). Rozšíri sa kompenzovaním a vytvorí kolónie
  • Ľahko sa pestuje v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy v plné slnko . Toleruje chudobné pôdy a darí sa mu piesčité alebo štrkové pôdy . Vyžaduje sa vynikajúca drenáž. Odolný voči suchu .
  • Prekvapivo mrazuvzdorné, Sempervivums potrebujú malá údržba po založení , ako mnoho kaktusov a sukulentov a prežije takmer úplné zanedbanie!
  • Vynikajúce pre suché kamenisté miesta, Sempervivums sú skvelé v trhlinách v suchom kameni steny , v prednej časti postele a hranice alebo ako malá oblasť zemný kryt . Vyzerajú v sebe parádne skalky , šťavnaté záhrady alebo stredomorské záhrady. Ideálne ako lemovačka alebo v dekoratívnom koryto a nádoby ! Najlepšie, ak sú vysadené v skupinách alebo zmiešané do mozaiky.
  • Odolné voči jeleňom a králikom
  • Prakticky bez škodcov a chorôb . Dávajte pozor na hrdzu, hnilobu listov a koreňovú hnilobu. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu.
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi na jar alebo odsadením koreňov na jar.
  • Pochádza z južnej Európy.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kaktusy - sukulenty, trvalky
Rodina rastlín Sempervivum - Sliepky a kurčatá
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 6' – 1' (15 cm – 30 cm)
Šírenie 6' – 2' (15 cm – 60 cm)
Medzery 12' – 18' (30 cm – 45 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rastlina zásluh, nápadná, vždyzelená
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada

Sprievodcovia so Sempervivum - Sliepky a kurčatá