Liatris aspera (Drsná planúca hviezda)

Liatris aspera (Drsná planúca hviezda)

Drsná planúca hviezda, Gay Feather, Gay Feather, Blazing Star, Rough Gay Feather


Liatris aspera (Rough Blazing Star) je vzpriamená, trsovitá trvalka, ktorá sa môže pochváliť nadýchanými klasmi husto obsadenými sýto ružovo-fialovými kvetmi. Tyčinky a štýly vyčnievajú z všívaných kvetných hláv a vytvárajú neostrý vzhľad. Kvitnúce postupne zhora nadol počas 3-4 týždňov, veľkolepé kvetné klasy pekne kontrastujú s jemne štruktúrovaným, trávnatým listom. Táto krásna domorodá Američanka, atraktívna pre včely, motýle a kolibríky, sa teší dlhému obdobiu záujmu od konca leta do jesene a dodáva zimným vtákom potravu. Dlhé, úzke, kopijovité, modrozelené listy zostávajú atraktívne celé leto a na jeseň sa sfarbujú do bohatej bronzovej farby. Blazing Star, ktorý sa ľahko pestuje a má nízku starostlivosť, dodáva silný vertikálny akcent na slnečných hraniciach alebo prérijných záhradách. Pomáha vytvárať výnimočné kombinácie s teplým zlatom Rudbeckie alebo fialovými kvetmi Echinacey.

  • Dorastá do výšky 2 až 5 stôp (60 až 150 cm) a šírky 30 až 60 cm. Kvetinové klasy môžu vyžadovať zapichovanie.
  • Prospieva v plné slnko a preferuje priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Toleruje chudobné pôdy, sucho, letné horúčavy a vlhkosť. Neznáša vlhké pôdy v zime.
  • Prakticky bez škodcov a chorôb .
  • Výborná voľba pre večné hranice , chatové záhrady alebo pôvodné rastlinné záhrady , prérie a lúky . Skvelé ako čerstvé rezané kvety alebo v sušené aranžmány .
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Liatris
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu leto (neskoro)
jeseň
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 12' – 15' (30 cm – 37 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,New York,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka