Lilium 'Black Dragon' (Trubková ľalia)

Lilium 'Black Dragon' (Trubková ľalia)

Ľalia 'Black Dragon', Lilium leucanthum var. centifolium 'Black Dragon'


Neuveriteľne nápadná, Lilium 'Black Dragon' (Trumpet Lily) je majestátna cibuľová trvalka s obrovskými, von smerujúcimi, trblietavými bielymi trúbkami, 15 cm dlhými, zdobenými žiarivo žltými hrdlami a tmavými vínnymi pruhmi na vonkajšej strane. Táto ľalia, ktorá kvitne v polovici leta, je silne voňavá a dosť energická. Jedna rastlina môže produkovať až 50 kvetov. Kvety sa rodia na tmavo červenej stonke pokrytej tmavozelenými listami. Táto dramatická trúbková ľalia je vynikajúca hraničná rastlina, ktorá poskytuje nápadnú farbu a kontrast k okraju trvalky a krásne sa mieša s letničkami a inými letnými cibuľovinami. Dobre sa hodí do nádob a záhradky, pretože vytvára vynikajúce čerstvé rezané kvety. Čierny drak, predstavený v roku 1950, je kmeň odvodený z Lilium leucanthum var. centifolium.

  • Dorastá do výšky 48-72 palcov (120-180 cm) a 12 palcov na šírku (30 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v dobre odvodnené pôdy , obohatené o listovú pleseň alebo dobre prehnité organickej hmoty . Najlepšie na slnku s miernym tieňom pri spodnej časti rastliny.
  • Skvelá voľba pre postele a hranice , chatové záhrady a kontajnerov . Vynikajúce čerstvé rezané kvety . Vysádzajte v skupinách po 3, 6 alebo 12 cibuľovín pre pôsobivé zobrazenie.
  • Dávajte pozor na ľaliu, vošky, slimáky, viniča, plesne sivej.
  • Toxický pre mačky (hoci nie pre psov alebo iné známe druhy).
  • Deadhead vyblednuté kvety. Po ukončení kvitnutia odrežte listy a stonky, keď zožltnú.
  • Po odumretí lístia sa množia odsadzovaním.
  • Vysádzajte na jeseň alebo skoro na jar v záhrade. Črepníkové rastliny možno vysádzať kedykoľvek medzi jarou a jeseňou. Každú cibuľku zasaďte do hĺbky 6-8 palcov (15-20 cm) a 12 palcov od seba (30 cm).
  • Táto Lily je členom skupiny Druhy a kultivary druhov Rozdelenie (IX), ktorý zahŕňa všetky druhy a ich poddruhy, odrody a formy a kultivary z nich vybrané (okrem tých, ktoré pochádzajú z formosanum, longiflorum, philippinense a wallichianum). Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu leto (stred)
Výška 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 12' (30 cm)
Hĺbka 6' – 8' (15 cm – 20 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, nápadné
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Rezanie záhrady,Neformálne a Chata