Lilium 'Gaybird' (Martagon Lily)

Lilium 'Gaybird' (Martagon Lily)

Lily 'Gaybird', Lilium Martagon 'Gaybird', Martagon Lilies, Lilie turecká


Lilium 'Gaybird' je veľmi pútavý hybrid martagonu, ktorý sa môže pochváliť bohatými tmavoružovými kvetmi, v strede česanými do zlatožlta a zdobenými tmavohnedými škvrnami. Kvety smerujúce nadol, pripomínajúce tureckú čiapku so silne zakrivenými okvetnými lístkami (odtiaľ všeobecný názov), tvoria pekný kvetinový svietnik s mnohými kvetmi na jednej stonke. Lilium 'Gaybird' je ideálnym prírodným objektom, ktorý dobre rastie medzi kríkmi alebo vo svetlých lesných podmienkach.

  • Kvitne v začiatkom polovice leta , táto ľalia sa vracia rok čo rok a tvorí an vynikajúca hraničná rastlina , ktorý poskytuje nápadnú farbu a kontrast k okraju trvalky a krásne sa mieša s letničkami a inými letnými cibuľovinami. to je dobre sa hodí do kontajnerov a rezanie záhrady tiež.
  • Dorastá do výšky 4 – 6 stôp (120 – 180 cm) na štíhlych stonkách pokrytých zvinutými listami. odolný voči chorobám a funguje najlepšie v plné slnko alebo čiastočný tieň . Martagóni si užívajú mierne alkalický , dobre odvodnené pôdy. Dobrá vlhkosť a je potrebné sa vyhnúť suchým pôdam. Hoci im môže trvať rok, kým sa prispôsobia novej záhrade, po založení budú Martagonovi prosperovať roky.
  • Rastliny v črepníkoch vysádzajte na jeseň alebo kedykoľvek medzi jarou a jeseňou.
  • Keď kvitnutie skončí, odrežte listy a stonky, keď zožltnú. Táto rastlina sa môže samovýsev.
  • Toxický pre mačky (hoci nie pre psov alebo iné známe druhy).
  • Táto Lily je členom skupiny Martagon hybridná divízia (II), ktorá zahŕňa hybridy ľalií Martagon odvodených od L. × dalhansonii, hansonii, martagon, medeoloides a tsingtauense. Kvety sú zvyčajne malé, často početné, väčšinou klesajúce, zvyčajne s pomerne hrubými, znovu zakrivenými lupeňmi a často majú tvar tureckého klobúka a často nesú v úzkom, valcovom súkvetí; niekedy sú obrátené smerom von s okružiami, ktoré sú len ťažko zakrivené. Škvrny sú zvyčajne prítomné, početné, často aspoň na troch štvrtinách každej korunky a niekedy aj na okrajoch zvonku. Tepal-okraje sú zvyčajne hladké. Kvety s malou alebo nepríjemnou vôňou. Púčiky často chlpaté. Listy sú typicky klenuté, často dosť široké. Cibule sú často fialové alebo oranžovo-žlté. Skoré kvitnutie. Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 7
Tepelné zóny 1 – 7
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Šírenie 8' – 10' (20 cm – 25 cm)
Medzery 8' – 10' (20 cm – 25 cm)
Hĺbka 6' – 8' (15 cm – 20 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, nápadné
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Rezanie záhrady,Neformálne a Chata