Lilium lancifolium (tigrovaná ľalia)

Lilium lancifolium (tigrovaná ľalia)

Tiger Lily, Lilium lancifolium, Druhy a kultivary skupiny druhov


Plodná a pôsobivá Lilium lancifolium alebo Lilium tigrinum (tigrovaná ľalia) priťahuje našu pozornosť svojimi jasnými a nápadnými, oranžovými kvetmi pokrytými čiernymi alebo hlboko karmínovými škvrnami, ktoré dodávajú vzhľad tigrej koži, odtiaľ pochádza aj jeho všeobecný názov. Tiger Lily, pôvodom z Číny a Japonska, je robustný a ľahko sa pestuje. Úžasne dekoratívne, obsahuje neparfumované 5 palcové kvety (12 cm), väčšinou smerujúce nadol s elegantne zahnutými lupeňmi. Zrelé cibuľky môžu produkovať až 40 kvetov (!!!) a v priebehu rokov sa množia a vytvárajú zhluky.

  • Kvitne v od polovice do konca leta (keď je väčšina ostatných ľalií hotová), táto ľalia sa vracia rok čo rok a tvorí an vynikajúca hraničná rastlina , poskytuje nápadnú farbu a kontrast k okraju trvalky a krásne sa mieša s letničkami a inými letnými cibuľovinami. Toto je Lily dobre sa hodí do kontajnerov ako aj k rezanie záhrady tiež (kvety môžu vo váze vydržať až 2 týždne).
  • Tigrované ľalie dorastajú do výšky 2-5 stôp (60-150 cm) na štíhlych stonkách pokrytých silne kopijovitými listami. odolný voči chorobám a podávať najlepšie výkony v plné slnko alebo čiastočný tieň . Oni sú nie je náročný na pôdu za predpokladu, že sú dobre odvodnené . Dobrá vlhkosť je potrebné a treba sa vyhnúť suchým pôdam!
  • Zasadiť do jar alebo pád . Zasadiť do skupiny minimálne 3 žiaroviek pre pôsobivý displej! Po ukončení kvitnutia odrežte listy a stonky, keď zožltnú.
  • Jedovatý pre mačky (aj keď nie pre psov alebo iné známe druhy)
  • Tieto ľalie sú členmi Druhy a kultivary druhov Rozdelenie (IX), ktorý zahŕňa všetky druhy a ich poddruhy, odrody a formy a kultivary z nich vybrané (okrem tých, ktoré pochádzajú z formosanum, longiflorum, philippinense a wallichianum). Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 7
Klimatické zóny 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Šírenie 7' – 8' (17 cm – 20 cm)
Medzery 8' (20 cm)
Hĺbka 8' (20 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, nápadné
Tolerancia Jeleň
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Tradičná záhrada