Lupinus rivularis (Vlčí bôb na brehu rieky)

Lupinus rivularis (Vlčí bôb na brehu rieky)

Vlčí bôb na brehu rieky, vlčí bôb na brehu rieky, vlčí bôb na brehu rieky, vlčí bôb potočný, vlčí bôb riečny, lupina lesklá, vlčí bôb lignipes, lupina obojživelná


Lupinus rivularis (Vlčí bôb obyčajný), známy pre svoju okázalú kvetinovú expozíciu a príjemnú vôňu, je okázalá jednoročná, dvojročná alebo krátkotrvajúca trvalka, ktorá sa môže pochváliť podlhovastými zhlukmi purpurovo-modrých až bielych kvetov podobných hrášku od skorej jari do polovice leta, v závislosti od na zemepisnú šírku a nadmorskú výšku. Nádherné kvety, ktoré trvajú asi 2-4 týždne, vyrastajú na vysokých, nerozvetvených stonkách, vysoko nad elegantným lístím dlaňovito zložených listov. Kvety poskytujú peľ a nektár pre čmeliaky a iné pôvodné opeľovače a užitočný hmyz. Po nich nasledujú riedko chlpaté semenné struky, ktoré obsahujú 6-10 semien. Niekoľko druhov vtákov používa semená ako potravu. Vtáky, králiky a iná malá zver využívajú hojné stonky na krytie. Vlčí bôb vyrastá z hlbokého koreňa, ktorý preniká do pôdy do veľkej hĺbky (až 5 stôp). Typicky sa vyskytuje na dobre odvodnených piesočnatých pôdach v Britskej Kolumbii, západne od Cascades v Oregone a Washingtone a v severozápadnej Kalifornii pod 500 m (1600 stôp). Rýchlo rastúca lupina riečna je vynikajúcim priekopníckym druhom pre narušené oblasti, pomáha pri kontrole erózie. Môže tiež uľahčiť usadzovanie tráv a iných divých kvetov v obnovných semenách v dôsledku svojej schopnosti pridávať dusík do pôdy. Darí sa mu na pôdach, kde iné rastliny zápasia, napríklad na pieskových dunách alebo na svahoch pri cestách.

  • Dorastá do výšky 1-5 stôp (30-150 cm).
  • Prospieva v plné slnko v piesku alebo štrku, dobre odvodnené pôdy . Najlepšie na pôdach s nízkym obsahom dusíka, ako sú piesočné duny, zrezané svahy pozdĺž ciest alebo bagrovanie hlušiny, kde je znížená konkurencia.
  • Rozmnožuje sa semenom. Semená by mali byť vertikutované alebo namočené v horúcej vode (180 °F), aby sa prekonala fyzická dormancia a zvýšila sa rýchlosť klíčenia.
  • Všetky časti, najmä semená, môžu pri požití spôsobiť vážne nepohodlie. Jedovatý len pri konzumácii vo veľkých množstvách. Noste rukavice a po manipulácii si umyte ruky.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone, toxický pre ľudí.
  • Pochádza z Kalifornie, Oregonu, Washingtonu a Britskej Kolumbie.

Požiadavky

Otužilosť 7 – 9
Klimatické zóny 4, 5, 15, 16, 17, 24
Typ rastliny Letničky, trvalky
Rodina rastlín Lupinus - Lupiny
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 5' (30 cm – 150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka