Lysimachia punctata 'Alexander' (Yellow Loosestrife)

Lysimachia punctata 'Alexander' (Yellow Loosestrife)

Yellow Loosestrife 'Alexander', Whorled Loosestrife 'Alexander', Garden Loosestrife 'Alexander', Bodkovaný Loosestrife 'Alexander'


Oveľa menej agresívna ako tento druh, Lysimacha punctata 'Alexander' (Yellow Loosestrife) je trváca rastlina s ohromujúcou okrasnou hodnotou, ktorá vytvára pevné, vzpriamené stonky plné nápadne pestrého lístia pozostávajúceho z pralenov limetkovo zelených zúbkovaných listov s jasnými krémovými okrajmi, ktoré sa objavujú. s ružovým rumencom na jar a vekom do bielej. Objavujú sa masy miskovitých zlatožltých kvetov s červeným nádychom v srdci začiatkom leta na dlhé obdobie kvitnutia končiace v neskoré leto . Ľahko sa pestuje Tento žltý Loosestrife je vynikajúci v poskytovaní rýchlo sa rozprestierajúceho krytu v prípade potreby, čím vytvára skvelý vizuálny dojem.

  • Rázny , táto rhizomatózna trvalka dosahuje 2-3 stopy na výšku (60-90 cm) a na šírku. Nenáročný, tento Yellow Loosestrife sa šíri podzemkami a vytvára kolónie, ale len príležitostne produkuje semeno a nesplní sa zo semena.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v humusný , zadržiavajúci vlhkosť pôdy . Táto rastlina bude vyžadovať čiastočný až úplný tieň v horúcich letných oblastiach. Suchšie pôdy sa znášajú v polotieni, nikdy by však nemali úplne vyschnúť, inak by panašované listy na okrajoch rýchlo zhnedli.
  • Perfektná rastlina pre postele , hranice , chatové záhrady, alebo pobrežné záhrady . Vynikajúce ako dlhotrvajúce rezané kvety !
  • Žltá Loosestrife je všeobecne nie je predmetom až vážne škodca alebo chorobné problémy. Dávajte pozor na slimáky a slimáky.
  • Odstráňte vyblednuté stonky kvetov pre čistý vzhľad. Silné rastliny možno rozdeliť na jar alebo na jeseň.

Existuje až 180 druhov Lysimachia. Rod zahŕňa odolné až mrazuvzdorné trvalky, či už bylinné alebo vždyzelené. Ich habit môže byť vzpriamený alebo sklopený, pričom niektoré tvoria vynikajúce pôdne pokrývky. Ich kvety sú variabilne tvarované a sú zvyčajne žlté alebo biele, niekedy však ružové alebo fialové. Mnohé druhy sú invázne, ale túto tendenciu možno využiť na produkciu veľkých porastov, čo vytvára väčší vizuálny vplyv.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Lysimachia - Loosestrife
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata