Lysimachia punctata (Žltá Loosestrife)

Lysimachia punctata (Žltá Loosestrife)

Yellow Loosestrife, Whorled Loosestrife, Garden Loosestrife, Dotted Loosestrife


Lysimacha punctata (Yellow Loosestrife), pomenovaná po macedónskom kráľovi Trácie (Lysimachus), je trváca rastlina s veľkou okrasnou hodnotou, ktorá vytvára pevné vzpriamené stonky s bohatými klasmi miskovitých, zlatožltých kvetov s červeným nádychom v srdci. . Kvitne niekoľko týždňov od koncom jari až koncom leta , kvety sa týčia nad praslenmi svetlozelených zúbkovaných listov.

  • Táto rastlina, ktorá pochádza zo strednej Európy a Turecka, sa ľahko pestuje a v prípade potreby poskytuje rýchlo sa šíriaci kryt, čím vytvára skvelý vizuálny dojem. Pozornosť by sa však mala venovať kontrole jej šírenia, pretože táto rastlina má tendenciu byť invazívna.
  • Rázny , táto rhizomatózna trvalka dosahuje výšku 36 palcov (90 cm) a 12-18 palcov (30-45 cm). Nenáročná Lysimachia punctata sa šíri podzemkami a samosemená v optimálnych podmienkach rastu na vytvorenie veľkých kolónií. Bude sa však šíriť pomalšie, ak sa pestuje na čiastočne zatienených miestach.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v humusný , zadržiavajúci vlhkosť pôdy . Táto rastlina bude vyžadovať čiastočný až úplný tieň v horúcich letných oblastiach. Suchšie pôdy sa znášajú v polotieni.
  • Perfektná rastlina pre chatové záhrady , divoké záhrady , slatinné záhrady, alebo vedľa rybníky a potoky . Vynikajúce ako dlhotrvajúce rezané kvety !
  • Obľúbenou odrodou je Lysimachia punctata 'Alexander' s nápadne pestrými listami, limetkovo zelenými s jasnými krémovými okrajmi a množstvom zlatožltých kvetov.
  • Žltá Loosestrife je všeobecne nie je predmetom až vážne škodca alebo chorobné problémy. Dávajte pozor na hrdzu a škvrny na listoch.
  • Treba monitorovať, aby sa zabránilo nežiaducemu šíreniu. Rastliny by sa mali rozdeliť každé 2 alebo 3 roky, na jar alebo na jeseň, aby sa kontroloval ich rast.
  • Existuje až 180 druhov Lysimachia. Rod zahŕňa odolné až mrazuvzdorné trvalky, či už bylinné alebo vždyzelené. Ich habit môže byť vzpriamený alebo sklopený, pričom niektoré tvoria vynikajúce pôdne pokrývky. Ich kvety sú variabilne tvarované a sú zvyčajne žlté alebo biele, niekedy však ružové alebo fialové. Mnohé druhy sú invázne, ale túto tendenciu možno využiť na produkciu veľkých porastov, čo vytvára väčší vizuálny vplyv.
  • Kontakt môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo alergickú reakciu.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Lysimachia - Loosestrife
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Retenčný voči vlhkosti
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Lemovanie,Zemné kryty,Terasa a kontajnery,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Préria a lúka