Magnolia denudata (Yulan Magnolia)

Magnolia denudata (Yulan Magnolia)

Yulan Magnolia, Lily Tree, Lilytree, Nahá Magnolia, Slender Magnolia, Magnolia heptapeta


Ocenená Magnolia denudata, nazývaná aj Yulan Magnolia alebo Lily Tree, považovaná za jednu z najkrajších magnólií, je veľký opadavý ker alebo malý strom, ktorého nádherné kvety boli v starovekej Číne darom hodným cisára. Krémovo až slonovinovo biele kvety, 8 cm dlhé, vzpriamené a miskovitého tvaru, keď dozrievajú, pôvabne otvárajú svojich 9-12 okvetných lístkov, ktoré pripomínajú ľalie. Listy niekedy zobrazujú ružový nádych na ich základni, čo pridáva na kráse kvetu. Bohaté s citrónovou vôňou, kvety sa objavujú na holých konároch koncom zimy až skoro na jar, skôr ako sa rozvinú vajcovité listy. Magnolia denudata vždy vytvára veľmi dramatickú scénu v záhrade a je nádherným exemplárom, ako jednokmenný alebo viackmenný strom. Aj keď je veľmi odolný, jeho kvety, rovnako ako kvety väčšiny skorých kvitnúcich magnólií, sú náchylné na neskoré mrazy.

Magnolia denudata, pôvodom z Číny, je rodičom mnohých kultivarov, medzi najznámejšie patrí Magnolia x soulangeana, kríženec medzi M. denudata a M. liliiflora; a Magnolia x veitchii, kríženec medzi M. denudata a M. campbellii.

  • V mladosti rastie so vzpriameným habitom, ale vekom sa stáva zaoblenejším a širokým. Môže dosiahnuť výšku a šírku 30-40 stôp (9-12 m)
  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje dôsledne vlhký , mierne kyslé , organicky bohaté , dobre odvodnené pôdy . Na rast sú vhodné aj neutrálne až mierne zásadité pôdy. Magnólie sú adaptabilné na hlinitú, hlinitú alebo piesočnatú pôdu, ale väčšina z nich rastie zle vo vlhkých alebo zle odvodnených pôdach. Poskytnite miesto chránené pred chladným a suchým vetrom, pretože púčiky a kvety môžu byť poškodené studeným vetrom. Neskoré mrazy môžu poškodiť aj puky kvetov.
  • Môže byť napadnutý plošticou kapsidou, slimákmi, pagaštanom konským, koralovou škvrnitosťou, plesňou sivou, medonosnou hubou.
  • Veľkolepé ako a exemplár rastliny pre dramatické skoré jarné kvety. Skvele kvitnúci strom pre mestské záhrady alebo chatové záhrady .
  • Rez magnólie by sa mal vykonávať uprostred leta, keď je v plnom liste
  • Opadavé magnólie sa najlepšie vysádzajú v období vegetačného pokoja, koncom jesene alebo zimy v teplejších klimatických podmienkach a skoro na jar v chladnom podnebí. Vždyzelené magnólie je najlepšie vysádzať skoro na jar. Prvých 6 až 12 mesiacov po výsadbe obom typom prospeje mulčovanie a pravidelné zavlažovanie počas teplého alebo suchého počasia.
  • Rozmnožujte semenami na jeseň a na jar, odrezkami z mäkkého dreva od konca jari do začiatku leta alebo polozrelými odrezkami od konca leta do jesene

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 6 – 9
Klimatické zóny 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Magnolia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro)
Zima
Výška 30' – 40' (9m – 12m)
Šírenie 30' – 40' (9m – 12m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, záslužná rastlina, nápadné
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada

Sprievodcovia s magnóliou