Magnólia 'Elizabeth'

Magnólia 'Elizabeth'

Magnolia × brooklynensis 'Elizabeth'


Ocenená Magnolia 'Elizabeth', považovaná za jednu z najlepších žltokvetých magnólií, je listnatý pyramídový strom úchvatnej krásy v plnom kvete. Hromady veľkých miskovitých žltých kvetov prvosienok s priemerom 8 palcov (20 cm) sa objavujú skoro až v polovici jari na koncoch vetvičiek, keď sa začínajú odvíjať nové listy. Mierne voňavé, veľké kvety môžu trvať až 4 týždne. Postupne starnutím vyblednú na krém. Vznikajúce bronzové, veľké, lesklé, oválne listy dozrievajú tmavozelené a na jeseň sa sfarbia do zlatožltej. Keď listy opadávajú, odhalí sa hladká sivá kôra a chlpaté púčiky, ktoré dodávajú zimnej krajine zaujímavosť.

„Elizabeth“ je hybridná magnólia, ktorá je výsledkom kríženia uhorkového stromu (M. acuminata) a magnólie julanskej (M. denudata). Toto je jedna z prvých žltých magnólií, ktorá sa dostala na záhradnícky trh, ktorú predstavila Brooklynská botanická záhrada v roku 1978. Táto magnólia je nádherným exemplárom alebo viackmenným stromom a stáva sa jednou zo slávy jarnej záhrady. Aj keď je veľmi odolný, jeho kvety, rovnako ako kvety väčšiny skorých kvitnúcich magnólií, sú náchylné na neskoré mrazy.

  • Rastie so vzpriameným, stĺpovitým habitom do výšky 20 – 30 stôp (6 – 9 m) a šírky 12 – 20 stôp (3 – 6 m)
  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti a príjemca a Zlatá medaila z Pennsylvania Horticultural Society.
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje dôsledne vlhký , mierne kyslé , organicky bohaté , dobre odvodnené pôdy . Na rast sú vhodné aj neutrálne až mierne zásadité pôdy. Magnólie sú adaptabilné na hlinitú, hlinitú alebo piesočnatú pôdu, ale väčšina z nich rastie zle vo vlhkých alebo zle odvodnených pôdach. Poskytnite miesto chránené pred chladným a suchým vetrom, pretože púčiky a kvety môžu byť poškodené studeným vetrom. Neskoré mrazy môžu poškodiť aj puky kvetov.
  • Môže byť napadnutý plošticou kapsidou, slimákmi, pagaštanom konským, koralovou škvrnitosťou, plesňou sivou, hubou medonosnou.
  • Veľkolepé ako exemplár rastliny pre dramatické skoré jarné kvety. Skvele kvitnúci strom pre mestské záhrady alebo chatové záhrady .
  • Rez magnólie by sa mal vykonávať uprostred leta, keď je v plnom liste
  • Opadavé magnólie sa najlepšie vysádzajú v období vegetačného pokoja, koncom jesene alebo zimy v teplejších klimatických podmienkach a skoro na jar v chladnom podnebí. Vždyzelené magnólie je najlepšie vysádzať skoro na jar. Prvých 6 až 12 mesiacov po výsadbe obom typom prospeje mulčovanie a pravidelné zavlažovanie počas teplého alebo suchého počasia.
  • Rozmnožujte sa odrezkami z mäkkého dreva začiatkom leta alebo polozrelými odrezkami koncom leta

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 5 – 9
Klimatické zóny 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Magnolia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro, stred)
Výška 20' – ​​30' (6m – 9m)
Šírenie 12'-20' (3,6 m – 6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, záslužná rastlina, nápadné
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada

Sprievodcovia s magnóliou