Magnolia grandiflora (magnólia južná)

Magnolia grandiflora (magnólia južná)

Magnólia južná, Magnólia vždyzelená, Magnólia Loblolly, Magnólia vavrínová, Magnólia veľká, Býčia zátoka


Magnolia grandiflora (magnólia južná) je veľkolepý, hustý vždyzelený strom s rovným kmeňom a pyramídovou až zaoblenou korunou. Obrovské, silne voňavé, krémovo-biele kvety, 8 palcov naprieč (20 cm), sa objavujú na koncoch hrubých, tuhých stoniek koncom jari, počas leta až do jesene. Miskovité kvety sa otvárajú ráno a zatvárajú v noci na 2-3 dni. Za nimi nasledujú kužeľovité semenné struky, ktoré obsahujú veľké ružovo-červené semená. Keď sa struky otvoria, semená často visia za hodvábne vlákna. Vždyzelené listy veľkých, hladkých, kožovitých, podlhovastých eliptických listov, dlhých 5-10 palcov (12-25 cm), sú zvrchu lesklé, tmavozelené a zospodu často hnedé až medenohnedé. Magnólia južná, pôvodom z juhovýchodných Spojených štátov, je relatívne rýchlo rastúca a bez škodcov. Dlhá životnosť, jeho atraktívne vždyzelené listy a krémovo biele voňavé kvety z neho robia obľúbený okrasný a tieňový strom po celom svete v teplých miernych a subtropických oblastiach. Jeho sušené listy sú cenené kvetinármi v kvetinových aranžmánoch. Magnolia grandiflora poskytuje úkryt a potravu mnohým zvieratám vrátane pôvodných vtákov (holubice, ďatle, prepelice, divé morky) a drobných cicavcov.

  • Dorastá do výšky 60 – 80 stôp (18 – 24 m) a šírky 30 – 50 stôp (9 – 15 m)
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v organicky bohaté , vlhký , výhodne neutrálne až kyslé , dobre odvodnené pôdy . Po založení toleruje piesočnaté až ťažké hlinité pôdy. Neodolá extrémnemu suchu, mokru či znečisteniu.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny .
  • Tento krásny strom je nenáročný na údržbu nepodlieha vážnym problémom s hmyzom alebo chorobami . Dávajte pozor na šupinu pagaštanu konského, plošticu kapsidovú, škvrnitosť koralov a medovú hubu. Jelene zriedka obťažujú južnú magnóliu.
  • Nie je potrebné žiadne bežné prerezávanie. Odstráňte choré, poškodené, preťažené alebo krížiace sa výhonky. Ak je potrebné prerezávanie, prerezávajte ho po odkvitnutí počas vegetačného obdobia, pretože spiace magnólie sa ťažko hoja.
  • Staršie listy opadávajú koncom jari a leta. V dobre upravených krajinách to môže byť problém.
  • Rozmnožujte semenami na jeseň, polozrelými odrezkami od konca leta do začiatku jesene alebo vrstvením skoro na jar.
  • Pochádza z juhovýchodu Spojených štátov amerických.

Požiadavky

Otužilosť 7 – 10
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Magnolia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 60' – 80' (18 m – 24 m)
Šírenie 30' – 50' (9m – 15m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Severovýchod,Maryland,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Texas
Priťahuje Vtáky
Záhradné štýly Préria a lúka

Sprievodcovia s magnóliou