Magnolia macrophylla (magnólia veľkolistá)

Magnolia macrophylla (magnólia veľkolistá)

Magnólia veľkolistá, Uhorka veľkolistá, Dážďovník


Magnolia macrophylla (magnólia veľkolistá), známa svojimi jedinečnými obrovskými listami, je nádherný, opadavý strom s jedným kmeňom a širokou, zaoblenou korunou. Koncom jari až začiatkom leta veľké, voňavé, krémovo-biele kvety, 8-10 palcov (20-25 cm), zdobené ružovo-fialovou na základni okvetných lístkov, sa otvárajú po listoch na dospelých stromoch (najmenej 12 rokov starý). Po kvetoch nasledujú plody vajcovitého tvaru, ktoré koncom leta dozrievajú do červena a otvárajú sa a odhaľujú červené obalené semená zavesené na tenkých vláknach. Mnohé druhy vtákov a malých cicavcov jedia červené mäsité semená. Lístie obrovských podlhovasto obvajcových listov, dlhých až 90 cm a šírky 30 cm, je hore zelené a zospodu striebristosivé. Kôra je tenká a šedá. Magnólia veľkolistá je vynikajúcim tieňovým stromom alebo exemplárom stromu pre veľkú krajinu, kde môže byť chránená pred silným vetrom.

  • Dorastá do výšky a šírky 30-40 stôp (9-12 m)
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v organicky bohaté , vlhký , kyslý , dobre odvodnené pôdy . Znáša hlinito-hlinité aj piesočnaté pôdy a je stredne odolná voči suchu. Neodolá extrémnemu suchu, mokru či znečisteniu. Ochrana pred vetrom pomáha zachovať obrovské listy.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny .
  • Nízka údržba, tento krásny strom nie je vystavený vážnym problémom s hmyzom alebo chorobami. Listy môžu spôsobiť problémy s údržbou pri poklese listov na jeseň.
  • Rozmnožujte sa čerstvým semenom zasiatym na jeseň, stratifikovaným semenom alebo odrezkami z polotvrdého dreva odobratými v lete.
  • Pochádza z Karibiku, Mexika a juhovýchodu USA.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Tepelné zóny 6 – 9
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Magnolia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 30' – 40' (9m – 12m)
Šírenie 30' – 40' (9m – 12m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Ohio,Severovýchod,Maryland,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Priťahuje Vtáky
Záhradné štýly Préria a lúka

Sprievodcovia s magnóliou