Magnolia stellata 'Centennial' (magnólia hviezdna)

Magnolia stellata 'Centennial' (magnólia hviezdna)

Star Magnolia 'Storočné výročie'


Ocenená Magnolia stellata 'Centennial', považovaná za jednu z najlepších stredne veľkých magnólií pre krajinu, je opadavý ker alebo malý strom úžasnej krásy, keď je v plnom kvete. Hromady voňavých čisto bielych kvetov v tvare lekna s priemerom 5,5 palca (14 cm) sa objavujú koncom zimy alebo skoro na jar. Voňavé kvety sú plné 28-33 lupienkov, ktoré sú niekedy zdobené svetloružovým nádychom. Celkový efekt týchto mnohých tepalov je výbuch hviezd (odtiaľ všeobecný názov „Star Magnolia“). Kvety sa rodia na bezlistých vetvách predtým, ako sa začnú rozvinúť nové listy. Listy stredne zelených listov sa na jeseň často zahrejú do žlta a hneda. Keď listy opadávajú, odhaľujú sa husté obrysy jeho holých konárov a chlpaté púčiky, ktoré dodávajú zimnej krajine zaujímavosť. 'Centennial' je veľmi odolný. Jeho kvety, rovnako ako kvety väčšiny skorých magnólií, sú však náchylné na neskoré mrazy.

  • Rastie so široko pyramídovým habitusom do výšky a šírky 15-20 stôp (4-6 m)
  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti a príjemca a Zlatá medaila z Pennsylvania Horticultural Society.
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje dôsledne vlhký , mierne kyslé , organicky bohaté , dobre odvodnené pôdy . Na rast sú vhodné aj neutrálne až mierne zásadité pôdy, ak pôda zadržiava vlhkosť. Magnólie sú adaptabilné na hlinitú, hlinitú alebo piesočnatú pôdu, ale väčšina z nich rastie zle vo vlhkých alebo zle odvodnených pôdach. Poskytnite miesto chránené pred chladným a suchým vetrom, pretože púčiky a kvety môžu byť poškodené studeným vetrom. Neskoré mrazy môžu poškodiť aj puky kvetov.
  • Môže byť napadnutý šupinovým hmyzom, koralovou škvrnitosťou, medovou hubou a hnilobou koreňov phytophthora.
  • Veľkolepé ako a exemplár rastliny pre dramatické skoré jarné kvety. Skvele kvitnúci strom pre mestské záhrady alebo chatové záhrady .
  • Rez magnólie by sa mal vykonávať uprostred leta, keď je v plnom liste
  • Opadavé magnólie sa najlepšie vysádzajú v období vegetačného pokoja, koncom jesene alebo zimy v teplejších klimatických podmienkach a skoro na jar v chladnom podnebí. Vždyzelené magnólie je najlepšie vysádzať skoro na jar. Prvých 6 až 12 mesiacov po výsadbe obom typom prospeje mulčovanie a pravidelné zavlažovanie počas teplého alebo suchého počasia.
  • Rozmnožujte sa odrezkami z mäkkého dreva na jar alebo začiatkom leta alebo polozrelými odrezkami koncom leta a na jeseň

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 5 – 9
Klimatické zóny 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Magnolia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro, stred)
Zima
Výška 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, záslužná rastlina, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada

Sprievodcovia s magnóliou