Mertensia lanceolata (prérijné zvončeky)

Mertensia lanceolata (prérijné zvončeky)

Prairie Bluebells, Narrowleaf Bluebells


Mertensia lanceolata (Prairie Bluebells) je kompaktná, trsovitá bylinná trvalka s jednou až niekoľkými mierne klenutými stonkami, ktoré sa môžu pochváliť koncovými zhlukmi malých, kývavých, zvončekovitých, tmavomodrých až svetlomodrých až ružovofialových kvetov koncom jari až začiatkom leta. . Listy sú typicky široké, kopijovité, striedavé, až 4 palce dlhé (10 cm), s výraznou stredovou žilnatinou. Tento druh Mertensia je však dosť variabilný, pokiaľ ide o farbu kvetov, formu a tvar listov. Prairie Bluebells, ktoré rastú jednotlivo alebo v zhlukoch, pochádza zo suchých svahov, plání a lesných otvorov vo výške od 5 000 do 12 000 stôp v štátoch Rocky Mountain a severných Veľkých pláňach. Tento jarný efemér, ktorý sa ľahko pestuje, si zaslúži miesto v skalke pre potešenie, ktoré poskytuje.

  • Dorastá do výšky 8-14 palcov (20-35 cm). Táto rastlina sa pomaly rozšíri a vytvorí malú kolóniu širokú asi 2 stopy (60 cm).
  • Prospieva v štrkový, piesčitý , vlhký , dobre odvodnená pôda v čiastočný tieň .
  • Vo všeobecnosti bez chorôb. Dávajte pozor na slimáky a slimáky.
  • Pochádza zo západu Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 6
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 8' – 2' (20 cm – 60 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nové Mexiko
Záhradné štýly Štrk a skalka