Michigan Lily (Michigan Lily)

Michigan Lily (Michigan Lily)

Michigan Lily, Turk's Cap Lily


Lilium michiganense (Michiganská ľalia), pôvodom zo severnej a strednej Severnej Ameriky, je neuveriteľne pôvabný druh so štíhlymi stonkami pokrytými kopijovitými listami usporiadanými do praslenov. Začiatkom až stredom leta sa na vrchole stoniek objavujú oranžovo-červené kvety, 7 cm široké, pripomínajúce čiapočku tureckú a vydržia asi 1 mesiac. Smerom nadol a výrazne reflexné sú pokryté fialovými škvrnami, ktoré im dodávajú vzhľad kože tigra. Bežne ich navštevujú motýle a kolibríky. Michigan Lily je úžasne dekoratívna a pomerne plodná, pretože zrelé cibuľky môžu produkovať až 8 kvetov na stonke. Táto ľalia je stolonosná a bude sa pomaly rozširovať v záhrade.

  • Dorastá do výšky 2 až 5 stôp (60 až 150 cm) a šírky 30 až 60 cm. Michigan Lily sa dobre naturalizuje a vracia sa rok čo rok. Odoláva mokrej pôde.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo svetlý tieň v bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy .
  • Vynikajúca hraničná rastlina poskytujúca výraznú farbu a kontrast. Skvelé pre chatové záhrady, prérie, lúky a dažďové záhrady.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Cibuľky vysádzajte na jeseň 5-6 palcov hlboko (12-15 cm) a 12-18 palcov od seba (30-45 cm). Zasadiť do skupiny minimálne 3 žiaroviek pre pôsobivý displej! Po ukončení kvitnutia odrežte listy a stonky, keď zožltnú.
  • Jedovatý pre mačky (aj keď nie pre psov alebo iné známe druhy)
  • Pestovanie zo semien je pomalé a náročné, zatiaľ čo pestovanie z cibúľ alebo priesad je o niečo rýchlejšie a jednoduchšie.

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred)
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 15' – 18' (37 cm – 45 cm)
Hĺbka 5' – 6' (12 cm – 15 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,New York,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Kentucky,Mississippi,Tennessee,Juhozápad,Oklahoma
Tolerancia Mokrá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka