Mimulus guttatus (kvet opice žltej)

Mimulus guttatus (kvet opice žltej)

Opičí kvet žltý, Opičí kvet zlatý, Opičí kvet, Opičí kvet, Mimulus langsdorffii, Mimulus luteus, Erythranthe guttata


Mimulus guttatus (žltá opičia kvetina) je jednoročná alebo krátko trvajúca, rozložitá, rohožová trvalka, ktorá sa môže pochváliť žiarivo žltými kvetmi v tvare lomikamníka, ktoré sú na spodných lalokoch červené. Nápadné kvety sa rodia postupne od skorej jari do konca leta na listových stopkách v horných pazuchách listov. Opeľujú ich včely, motýle a kolibríky. Pekne kontrastujú s listami mäkkých, svetlozelených, široko zaoblených a zubatých listov. Yellow Monkey Flower je trvalka v teplých oblastiach a polotuhá letnička na chladnejších miestach. Yellow Monkey Flower sa energicky šíri semenami a podzemkami. Táto vodomilná trvalka, ktorá sa predvádza na vlhkých, slnečných miestach v divokej záhrade, je ideálna ako pôdna pokrývka pre malé, vlhké miesta a je vynikajúcou rastlinou v jazierku.

  • Dorastá do výšky a šírky 24 palcov (60 cm).
  • Najlepšie v plné slnko alebo svetlý tieň v úrodný , bohaté na humus , pôdy zadržiavajúce vlhkosť . Toleruje rôzne druhy pôdy, pokiaľ je zabezpečená dostatočná drenáž.
  • Skvelý kandidát na postele a hranice , chatové záhrady , slatinné záhrady , dažďové záhrady , pozdĺž rybníkov a potokov . Dobre zemný kryt pre malé, vlhké plochy.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky a slimáky alebo múčnatku. Odolný voči jeleňom.
  • Mŕtvec pre čistý vzhľad, na podporu kvitnutia alebo na zabránenie nežiaducemu samovysevu.
  • Rozmnožujte semenami alebo delením. Oddeľte spiace podpníky na jeseň alebo v zime alebo keď rast začína na jar. Dá sa zvýšiť aj odrezkami.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Tepelné zóny 6 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Letničky, trvalky
Rodina rastlín Mimulus - Opičie kvety
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 1' – 2' (2 cm – 5 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Stredozápad,Michigan,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Severovýchod,Connecticut,Delaware,New York,Pennsylvánia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko
Tolerancia Jeleň, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Zemné kryty,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata