Mirabilis Jalapa (Marvel of Peru)

Mirabilis Jalapa (Marvel of Peru)

Zázrak Peru, Four O'Clock Flower, False Jalap, Four O'Clock Plant, Garden Jalap, Jalap Plant, Zázrak sveta, Pretty-By-Night, Japonský zázračný kvet, Perla Egypta


Mirabilis jalapa (Marvel of Peru) je kerovitá, vzpriamená a rozložitá hľuzovitá trvalka, ktorá sa často pestuje ako jednoročná, so strapcami voňavých kvetov od leta do jesene. Trubkovité kvety v tvare trúbky, 5 cm dlhé, sa otvárajú popoludní (odtiaľ všeobecný názov o štvrtej) a majú silnú, sladko voňajúcu vôňu. Otvorené sú až do nasledujúceho rána. Dostupné v širokej škále farieb, vyrábajú sa v odtieňoch bielej, žltej, ružovej, purpurovej, červenej a môžu byť aj dvojfarebné. Kvety sa objavujú v koncových alebo pazušných strapcoch na vzpriamených, rozvetvených stonkách pokrytých vajcovitými, jasne zelenými listami dlhými až 10 cm. Kvitnúce počas neuveriteľne dlhej sezóny priťahujú kolibríky a motýle a na jeseň ustupujú veľkým tmavým kožovitým plodom. Táto staromódna záhradná okrasná rastlina je nežná trvalka, ktorú mráz zahubí až po zem, ale vyraší z veľkých hľuzovitých koreňov. Umiestnite ho pozdĺž chodníkov alebo v blízkosti terás, kde si môžete vychutnať nočné kvety a vôňu.

  • Dorastá do výšky a šírky 2-3 stopy (60-90 cm). Táto rastlina sa v optimálnych pestovateľských podmienkach voľne vyséva.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko , v stredne úrodná , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Chráňte pred chladným, vysychajúcim vetrom a v zime zabezpečte suchý mulč na ochranu pred nadmernou zimnou vlhkosťou.
  • Vítaný doplnok k stredomorské záhrady , chatové záhrady alebo kontajnerov . Táto robustná rastlina môže byť tiež použitá ako jednoročný živý plot, ak je vysadená blízko seba.
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami . Dávajte pozor na vošky a slimáky.
  • Semená zasiate priamo do záhrady po dátume posledného mrazu alebo začnite osivo v interiéri o 6-8 týždňov skôr. Hľuzovité korene sa môžu vykopať na jeseň (ako georgíny) a uskladniť ich na zimu v suchom, chladnom, ale bez mrazu.
  • Pred zdvíhaním hľúz zrežte.
  • Rozmnožujte semenami skoro na jar, klíčite pri 55-65°F (13-18°C). Rozmnožujte delením hľúz na jar.
  • Požitie môže spôsobiť vážne nepohodlie
  • Pochádza z Tropickej Ameriky.
  • Zistite, kde je tento druh invázny v Spojených štátoch . Mirabilis multiflora je krásna alternatíva pôvodnej rastliny v USA

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Tepelné zóny 1 – 11
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné
Tolerancia Jeleň, králik, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada