Monarda citriodora (Včelí balzam)

Monarda citriodora (Včelí balzam)

Medovka citrónová, mäta fialová, mäta citrónová, mäta obyčajná, mäta citrónová, mäta citrónová, mäta fialová, bergamot, Monarda disperza, Monarda aristata, Monarda tenuiaristata


Monarda citriodora (Lemon Bee Balm) je krátkotrvajúca trvalka, často pestovaná ako jednoročná alebo dvojročná, pýšiaca sa nápadnými zhlukmi voňavých, dvojpyskových, rúrkovitých, levanduľových až ružových kvetov spočívajúcich na bielych alebo levanduľových metlinách. Kvitnú celé týždne od neskorej jari do polovice leta, nesú vo viacúrovňových guľovitých zhlukoch okolo stonky a priťahujú do záhrady množstvo motýľov, kolibríkov a opeľovačov. Ak sa zaleje, medovka citrónová bude pokračovať v kvitnutí do konca leta a dokonca aj do jesene. Každá kvitnúca stonka zvyčajne nesie 2-6 zhlukov kvetov. Pevné a hranaté stonky sú lemované pármi úzkych, zubatých, kopijovitých listov, ktoré pri trení alebo drvení uvoľňujú citrusovú alebo citrónovú vôňu. Listy sa môžu použiť surové alebo varené na ochutenie šalátov a čaju. Medovka medovka dlho kvitnúca, nenáročná na pestovanie, nenáročná na starostlivosť, sa najlepšie hodí na trvalky, prírodné oblasti, prérie a lúky.

  • Dorastá do výšky 12-30 palcov (30-75 cm) a 9-12 palcov na šírku (22-30 cm). Samosemená voľne vytvárajú veľké kolónie. V optimálnych podmienkach rastu môže byť agresívny.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo svetlý tieň v suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnená pôda . Chráňte pred nadmerným zimným mokrom a nedovoľte, aby v lete vyschlo. Odolný voči suchu .
  • Táto nápadná rastlina je nápadným doplnkom chatové záhrady , bylinkové záhrady , pôvodné rastlinné záhrady , prérie a lúky .
  • Kvety Monardy priťahujú prúdy motýle , kolibríky, a ďalšie prospešné opeľovače, ale táto rastlina je odolný voči jeleňom a králikom .
  • Vo všeobecnosti bez škodcov. Dávajte pozor na múčnatku.
  • Mŕtve hlavy pravidelne, potom na jeseň odrežte stonky až po zem.
  • Rozmnožujte semenami alebo delením. Semená rovnomerne rozprestrite a na jeseň alebo skoro na jar zaryjte do voľnej ornice.
  • Pochádza zo strednej a južnej časti Spojených štátov amerických a severného Mexika.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 11
Typ rastliny Letničky, trvalky
Rodina rastlín Monarda - včelí balzam
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 9' – 1' (22 cm – 30 cm)
Medzery 12' (30 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Kansas,Missouri,Nebraska,Skalnaté hory,Utah,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Južná Karolína,Tennessee,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka