Monarda fistulosa (divoký bergamot)

Monarda fistulosa (divoký bergamot)

Divoký bergamot, americký divoký bergamot, balzam z divokých včiel


Monarda fistulosa (Wild Bergamot) je trsovitá trvalka, ktorá sa môže pochváliť množstvom voňavých, fialovo-fialových, rúrkovitých kvetov, nesených v hustých, guľovitých koncových hlavičkách s priemerom 5-7 cm. Kvitnú celé týždne od polovice leta do začiatku jesene a spočívajú na praslene ozdobných belavých listeňov. Farebné a na nektár bohaté kvety zabezpečujú, že motýle a kolibríky sú pravidelnými návštevníkmi záhrady. Lístie sýtozelených aromatických listov možno použiť na ochutenie čajov. Divoký bergamot, ktorý je menej nápadný ako kvety alebo Monarda didyma, sa najlepšie hodí do divokých záhrad, prérií a lúk.

  • Rastie v trsoch vzpriamených stoniek, do výšky 2-4 stopy (60-120 cm) a 2-3 stopy na šírku (60-90 cm). Má sklon k samovysevu. Rozšíri sa do kolónií z plytkých silných podzemkov.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnená pôda . Nie je príliš náročný na pôdy a znáša chudobné pôdy. Odoláva teplu a suchu.
  • Táto nápadná trvalka je nápadným doplnkom prérie a lúky .
  • Kvety Monardy priťahujú prúdy motýle , kolibríky, a ďalšie prospešné opeľovače, ale táto rastlina je odolný voči jeleňom a králikom .
  • Tento druh je náchylný na múčnatku, najmä počas daždivého počasia. Poskytovanie dobrá cirkulácia vzduchu boj proti múčnatke je dôležitý.
  • Deadhead strávil kvety na povzbudenie nových kvetov. Rýchlo rastúca Monarda sa rýchlo šíri a bude potrebné ju rozdeliť každé 3 roky.
  • Po odkvitnutí by mali byť rezané až k zemi, aby sa podporil rast nových zdravých výhonkov a listov.
  • Pochádza z väčšiny Severnej Ameriky

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Monarda - včelí balzam
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka