Morella cerifera (južná vosková myrta)

Morella cerifera (južná vosková myrta)

Myrta vosková, Myrta južná, Beruška južná, Beruška východná, Beruška, sviečková, ker lojový, Cerothamnus ceriferus, Cerothamnus pumilus, Morella cerifera var. pumila, Myrica cerifera, Myrica cerifera var. pumila, Myrica pusilla


Rýchlo rastúca Morella cerifera (voskovka južná) je husto trsnatý, vždyzelený ker alebo malý strom s lesklými, aromatickými, obkopinatými, olivovo zelenými listami, dlhými 7-12 cm. Listy po rozdrvení vyžarujú vôňu bobuľovej sviečky. Na jar sa objavujú nenápadné voňavé kvety nesené v mačiatkach. Voskovka južná je dvojdomá, so samčími a samičími kvetmi na samostatných rastlinách. Samičie rastliny ustupujú koncom leta atraktívnym zhlukom voskových, svetlomodrých bobúľ, ktoré pretrvávajú aj cez zimu. Poskytujú potravu mnohým druhom vtákov. Myrta južná, nenáročná na pestovanie a nenáročná na starostlivosť, je cenená pre svoje nápadné bobule a husté, lesklé vždyzelené lístie. Je veľmi všestranný a je obľúbenou voľbou pre zásteny, živé ploty, okraje kríkov, protieróznu ochranu pozdĺž brehov potokov alebo mokraďových záhrad. Keďže ide o fixáciu dusíka, je užitočný pri projektoch obnovy. Vynikajúci vždyzelený ker najmä do pobrežných výsadieb vďaka tolerancii voči posypovej soli. Aby samičie rastliny produkovali bobule, musí byť prítomná aspoň jedna samčia rastlina. Voskovité bobule používali kolonisti na výrobu sviečok, mydiel a pečatného vosku.

  • Dorastá do výšky a šírky 10-15 stôp (3-5 m) a 8-10 stôp na šírku (2-3 m). Má tendenciu sať a vytvárať veľké kolónie.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v priemer , stredná až mokrá , mierne kyslé pôdy . Najlepšia produkcia bobúľ sa získava na plnom slnku. Na uchytenie si vyžaduje stálu vlhkosť, ale toleruje sucho , a záplavy po založení. Toleruje Soľný sprej , a teplo, ale môže byť poškodený silný vietor , sneh , a ľad .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na listovú antraknózu a listovú mozaiku. Jeleň a králik odolný.
  • Dobre reaguje na prerezávanie a časté strihanie. Dá sa nechať rozvinúť na vzdušný živý plot.
  • Rozmnožujte semenami, odrezkami z polotvrdého dreva a odrezkami z mäkkého dreva.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky, Strednej Ameriky, Karibiku.

Požiadavky

Otužilosť 7 – 11
Typ rastliny Kríky, stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 10' - 15' (3 m - 4,5 m)
Šírenie 8' - 10' (240 cm - 3 m)
Medzery 96' – 120' (240 cm – 300 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť
Charakteristika Nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Severovýchod,Delaware,Maryland,New Jersey,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, soľ, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Živé ploty a zásteny,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Préria a lúka