Nandina domestica (nebeský bambus)

Nandina domestica (nebeský bambus)

Nebeský bambus, posvätný bambus, Nandina, čínsky posvätný bambus


Nandina domestica (nebeský bambus), známa svojimi červenými bobuľami a vynikajúcou farbou listov, je malý, vždyzelený alebo polostále zelený ker, ktorý do záhrady pridáva viac sezón. Na jar sa v dlhých klenutých metlinách na koncoch koná množstvo drobných bielych kvietkov zdobených zlatými prašníkmi. Bohaté na nektár priťahujú včely a iné opeľovače. Po kvetoch nasledujú bohaté zhluky zelených bobúľ, ktoré dozrievajú do jasne červenej a pretrvávajú počas jesene a zimy. Okrasné, držia sa proti čipkovanému lístiu, ktoré sa objavuje purpurovo, dozrieva do jemnej zelenej a na jeseň sa mení na fialovú až červenofialovú. Nebeský bambus, obľúbený v krajine, je jednou z najodolnejších a najprispôsobivejších rastlín, jej vetvy plné bobúľ poskytujú príjemný vertikálny akcent.

  • Tento rizomatózny ker, pomalý až mierny pestovateľ, má vzpriamený habitus podobný bambusu. Dorastá do výšky 4 – 8 stôp (120 – 240 cm) a šírky 2 – 4 stopy (60 – 120 cm).
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa ľahko pestuje priemer , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Toleruje širokú škálu pôd ako aj plný tieň . Najlepšia produkcia listov a ovocia sa zvyčajne vyskytuje na plnom slnku. Pre najlepšie plodenie vysádzajte niekoľko exemplárov, pretože jednotlivé rastliny zriedka silno plodia. Poskytnite chránené miesto a aplikujte organický zimný mulč. Po založení odolná voči suchu.
  • Hmota v zmiešanom hranice kríkov , lesné záhrady , a základové výsadby . Perfektné ako a exemplár rastliny alebo pre neformálne živé ploty
  • Nízka údržba, to je všeobecne bez škodcov a chorôb .
  • Rozmnožujte semenami alebo odrezkami z polotvrdého dreva
  • Listy aj bobule sú toxické pre hospodárske zvieratá, iné domáce zvieratá a voľne žijúce zvieratá. Bobule sú obzvlášť toxické pre céder Waxwings. Tieto pekné vtáky sú nenásytnými kŕmidlami a stanú sa omamnými a zomierajú pri konzumácii veľkého množstva bobúľ. Tieto bobule obsahujú kyanogénne glykozidy, ktoré sa pri požití menia na kyanovodík. Kyanovodík je vysoko jedovatý pre všetky zvieratá, vrátane psov, mačiek a mnohých iných zvierat.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza z Japonska, Číny a Indie. Rastlina má tendenciu byť invazívne na juhovýchode USA, kde unikol pestovaniu.
  • Zistite, kde je tento druh invázny v Spojených štátoch .
  • Objavte krásne alternatívy pôvodných rastlín v USA .

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Tepelné zóny 4 – 12
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 24' – 48' (60 cm – 120 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada