Nymphaea lotos (Biely egyptský lotos)

Nymphaea lotos (Biely egyptský lotos)

Egyptská ľalia, Lotosové lekno, Biele lekno, Tropická Nymphaea


Nymphaea lotos (Biely egyptský lotos) je robustná, v noci kvitnúca vodná trvalka, ktorá sa môže pochváliť zaoblenými zelenými listami, až 30 cm dlhými, so zubami na okrajoch. Plávajúce na vodnej hladine vytvárajú krásnu kulisu pre veľké kvety v tvare hviezdy s priemerom 5-10 palcov (12-25 cm). Každý kvet obsahuje vzpriamené, špicaté, čisto biele okvetné lístky obklopujúce nápadnú kyticu zlatých tyčiniek. Kvitnúce celé leto, kvety sa otvárajú v noci a zostávajú otvorené až do poludnia. Biely egyptský lotos, ktorý pochádza z Afriky a špecifických oblastí v Európe, sa naturalizoval v Severnej Amerike a niektorých krajinách Južnej Ameriky a Ázie. Táto tropická nymphaea má množstvo liečivých vlastností a často sa zavádza do nových oblastí ako okrasná rastlina. Mnohostranné využitie má aj ako ľudská potrava.

  • Dorastá do výšky 8-12 palcov (20-30 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v nerušená voda v neutrálna až mierne kyslá pôda . Oceňuje čiastočný tieň v horúcich letných oblastiach, kde denné teploty dosahujú 100ºF (35ºC). Vyžaduje ochranu pred vetrom.
  • Hľuzy vysádzajte na jar, najlepšie do malej nádoby, keď sa teplota vody zohreje na asi 21ºC. Umiestnite kôš tak, aby bol zakrytý 9-16 palcov (22-40 cm) vody. Kŕmte každé 2-3 týždne patentovaným vodným hnojivom.
  • Pravidelne odstraňujte žlté listy.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na lekno, vošku leknovú, molicu hnedú, pakomár falošný, hnilobu koruny, hnedú škvrnitosť a škvrnitosť listov lekna.
  • Pochádza z Afriky a špecifických oblastí v Európe.

Požiadavky

Otužilosť 10 – 12
Typ rastliny Vodné rastliny
Rodina rastlín Nymphaea - lekná
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 8' – 1' (20 cm – 30 cm)
Potreby vody Vysoká
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Zle odvodnené
Charakteristika Okázalý
Použitie v záhrade Rybníky a potoky,Vodné záhrady

Sprievodcovia s Nymphaea - Lekná