Nymphaea mexicana (lekno žlté)

Nymphaea mexicana (lekno žlté)

Žlté lekno, Žlté lekno, Banánové lekno, Banánové lekno, Slnečný lotos, Castalia flava


Nymphaea mexicana (lekno žlté) je plávajúca vodná trvalka pýšiaca sa mäsitými, oválnymi, jasne zelenými listami, širokými až 22 cm, s červenkastou spodnou stranou. Plávajú na hladine vody, vydržia asi 6 týždňov, kým zožltnú a vytvárajú krásnu kulisu pre voňavé, mnoholupičkové, žiarivo žlté kvety. Každý kvet, až 2-4 palce naprieč (5-10 cm), trvá niekoľko dní a má niekoľko radov hrubých, špičatých okvetných lístkov (až 25), ktoré obklopujú nápadnú kyticu zlatých tyčiniek. Kvitne od jari do jesene, kvety sú otvorené od poludnia do neskorého popoludnia. Nymphaea mexicana, pôvodom z južných USA a Mexika, sa šíri plazivými podzemkami zakorenenými v bahne. Rozšíreniu sa dá zabrániť zasadením do nádoby bez drenážnych otvorov a ponorením nádoby do vodnej záhrady. Hoci lekná pre najlepšie kvitnutie vyžadujú plné slnko, žlté lekno vytvorí kvety len 4 hodiny priameho slnka. Jeleň príležitostne konzumuje listy, zatiaľ čo kačice konzumujú semená a korene, rovnako ako ondatry, nutrie a iné hlodavce. Žlté lekno, odolné voči chladným zimám, je vynikajúcou voľbou pre malé jazierka a záhrady s nádobou s vodou.

  • Dorastá do výšky 15 až 30 cm a šírky 60 až 120 cm.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň v stojatej vode hlbokej asi 18 palcov (45 cm). Každý mesiac aplikujte hnojivo s pomalým uvoľňovaním.
  • Krásny doplnok k rybníky , vodné záhrady .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Rozmnožuje sa kúskami vylomenými z podzemných stoniek.
  • Pochádza z juhu USA a Mexika. V Južnej Afrike sa stala problematickou inváznou cudzokrajnou rastlinou a v Austrálii je uvedená ako obťažujúca invázna rastlina.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 11
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Vodné rastliny
Rodina rastlín Nymphaea - lekná
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 6' – 1' (15 cm – 30 cm)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 36' – 60' (90 cm – 150 cm)
Potreby vody Vysoká
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Zadržiava vlhkosť, zle odvodňuje
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Juhovýchodná,Alabama,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Juhozápad,Arizona,Oklahoma,Texas
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Rybníky a potoky,Vodné záhrady

Sprievodcovia s Nymphaea - Lekná