Nymphoides aquatica (plávajúce srdce)

Nymphoides aquatica (plávajúce srdce)

Banánovník, Banánová ľalia, Veľké plávajúce Srdce, Mozgová rastlina, Srdcová ľalia, Podvodná banánová rastlina


Nymphoides aquatica (plávajúce srdce) je dekoratívna vodná trvalka pýšiaca sa plávajúcimi, srdcovitými, zelenými listami s červenofialovou spodnou stranou. Pripomínajú listy lekna, nesú na dlhých stopkách a vytvárajú krásnu kulisu pre malé biele kvety s 5 lupeňmi, ktoré vyrastajú zospodu listov. Kvitnúce od neskorej jari do skorej jesene, kvety ustupujú plodom, ktoré po dozretí klesajú. Plávajúce srdce vyrastie buď úplne alebo čiastočne ponorené z hrubých hľúz v tvare banánov (odtiaľ všeobecný názov banánová ľalia), ktoré uchovávajú živiny. Plávajúce srdce pochádza z juhovýchodných Spojených štátov a prirodzene sa vyskytuje v pomaly tečúcich riekach, potokoch a rybníkoch. Jednoduchá starostlivosť, prispôsobí sa väčšine podmienok, vrátane hlbokej vody a slabého osvetlenia. Môže sa pestovať zakorenená alebo ako plávajúca rastlina a môže vytvárať plávajúce alebo ponorené listy. Plávajúce srdce je bežná bazénová a akvarijná rastlina. Tiež vynikajúci plavák do malej záhrady, kde môže byť lekno príliš agresívne.

  • V akváriu dorastá do výšky 2-6 palcov (5-15 cm) a 2-4 palcov na šírku (5-10 cm). Vonku rastie až do výšky 14 palcov (35 cm) a šírky 18 palcov (45 cm).
  • Najlepšie účinkuje v vysoké až svetlé podmienky ak sa pestuje v interiéri. Preferuje 2-3 hodiny priameho svetla alebo nepriameho alebo filtrovaného svetla po celý deň ak sa pestuje vonku. Zakopte 1/3 až 1/2 koreňov do 4-palcového kvetináča (10 cm) naplneného hlinenou zeminou alebo iným substrátom a umiestnite ho do jazierka. V rámci svojej zóny odolnosti môže byť táto rastlina zasadená priamo do pôdy v jazierku alebo vodnej záhrade. Kŕmte vysoko kvalitným akvarijným tekutým alebo substrátovým hnojivom.
  • Skvelé pre slatinné záhrady , rybníkové oblasti , vodné záhrady alebo akvária .
  • Žiadny vážny problém so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky a plecos.
  • Rozmnožujte semenami alebo vegetatívnym štiepením z oddelených listov alebo odrezkov.
  • Pochádza z juhovýchodu USA od Texasu po Maryland.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 10
Typ rastliny Vodné rastliny
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 2' (5 cm – 60 cm)
Šírenie 2' – 2' (5 cm – 60 cm)
Potreby vody Vysoká
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Zle odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Severovýchod,Delaware,Maryland,Juhovýchodná,Alabama,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Virginia,Juhozápad,Texas
Použitie v záhrade Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Vodné záhrady