Nyssa aquatica (Water Tupelo)

Nyssa aquatica (Water Tupelo)

Vodné tupelo, Blackgum, Surgum, Cotton Gum, Swamp Tupelo, Water Gum, Nyssa uniflora


Pomaly rastúci a dlhoveký Nyssa aquatica (Water Tupelo) je veľký vodný strom s opuchnutou základňou, ktorá sa zužuje do dlhého, jasného kmeňa a úzkej, otvorenej koruny rozložitých konárov. Jeho vajcovité listy, 4-8 palcov dlhé (10-20 cm), sú zvrchu lesklé, tmavozelené, zospodu bledšie a dospievajúce. Na jeseň žltnú. Jeho kmeň je rozšírený na základni a pri pestovaní v podmáčaných pôdach vytvára hrboľaté výrastky. Tmavohnedá alebo tmavošedá kôra sa rozdeľuje na jemne šupinaté hrebene. Vodné tupelo je dvojdomé, s oddelenými samčími a samičími stromami. Na jar vytvára zelenobiele kvety v strapcoch (samčie kvety) a jednotlivé (samičie kvety). Aj keď nie sú nápadné, sú bohatým zdrojom nektáru pre včely. Vodný tupelo je obľúbený medonosný strom. Po kvetoch nasledujú podlhovasté tmavofialové plody s nápadnými bledými bodkami. Plody konzumujú lesné kačice, niekoľko ďalších druhov vtákov, veveričky, mývaly a jelene. Vodné Tupelo sa prirodzene vyskytuje v nížinách, záplavových oblastiach a močiaroch južnej Virgínie, od juhu po severozápad Floridy, od západu po juhovýchodný Texas a na sever cez údolie rieky Mississippi. Keďže ide o jeden z mála druhov, ktorý dokáže prežiť dlhé obdobia záplav, uprednostňuje sa na pestovanie na veľmi vlhkých miestach. Skvelý strom na výsadbu na okraji jazera alebo rybníka na dvoroch alebo v parkoch.

  • Dorastá do výšky 50 – 80 stôp (15 – 24 m) a šírky 20 – 50 stôp (6 – 15 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo svetlý tieň v kyslom, vlhké až mokré pôdy . Znáša zle odvodnené pôdy a môže rásť v stojatých vodách.
  • Prakticky bez škodcov a chorôb.
  • Rozmnožujte semenami. Čerstvé alebo stratifikované semeno zasejte do vlhkej, bahnitej pôdy pokrytej jedným palcom pevnej pôdy. Sadeniciam prospieva čiastočný tieň.
  • Water Tupelo rastie v celej pobrežnej nížine od juhovýchodnej Virgínie po južnú Georgiu a od severozápadnej Floridy pozdĺž Mexického zálivu po juhovýchodný Texas. Rozprestiera sa po údolí rieky Mississippi až na sever ako južný cíp Illinois.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Typ rastliny Stromy
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 50' – 80' (15 m – 24 m)
Šírenie 20' - 50' (6m - 15m)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť, zle odvodňuje
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Missouri,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Texas
Tolerancia Mokrá pôda
Použitie v záhrade Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Préria a lúka