Nyssa sylvatica (čierna žuvačka)

Nyssa sylvatica (čierna žuvačka)

Čierna guma, Tupelo, Čierna guma, Tupelo obyčajná, Bavlníková guma, Pepperidge, Kyslá guma


Nyssa sylvatica (Black Gum), úžasný okrasný tienistý strom, ktorý vyniká na jeseň, je malý, pomaly rastúci, majestátny, opadavý strom s hustým pyramídovým habitusom. Typické je, že mnoho štíhlych, horizontálne sa rozprestierajúcich konárov vyrastá z rovného kmeňa a poskytuje tento elegantný, široko kužeľovitý habitus. Tvar koruny sa však môže líšiť od stromu k stromu, niektoré zobrazujú korunu s plochým vrcholom. Na jar sa na vrchole dlhej stonky objavujú v strapcoch drobné, nenápadné, zelenkastobiele kvety. Aj keď nie sú nápadné, sú bohatým zdrojom nektáru pre včely. Ustupujú malým, šťavnatým tmavomodrým plodom (jedlým, ale kyslým!), ktoré dozrievajú koncom leta a sú veľmi obľúbené u mnohých vtákov a cicavcov. Na jeseň sa jeho vajcovité, mimoriadne lesklé, tmavozelené listy, 15 cm dlhé, sfarbujú do nápadných šarlátových, oranžových, fialových a zlatých tónov, často na tej istej vetve, čím vytvárajú veľkolepé zobrazenie. Dokonca aj výrazná kôra, ktorá sa vekom zvraští a pripomína kožu aligátora, dodáva vizuálnu a textúrnu zaujímavosť. Nyssa sylvatica je považovaná za jeden z najlepších a najkonzistentnejších pôvodných stromov pre jesennú farbu a je dobre zobrazená ako okrasná v mnohých záhradách.

  • Víťaz súťaže Ocenenie Zlatá medaila The Pennsylvania Horticultural Society a of the Cena Cary , ktorá uznáva rastliny, ktoré sú obzvlášť vhodné pre Nové Anglicko, ponúkajú vynikajúcu krajinnú príťažlivosť, sú mrazuvzdorné a odolné voči škodcom.
  • Dorastá do výšky 30-50 stôp (9-15 m) a šírky 20-30 stôp (6-9 m). Zatiaľ čo pomaly rastie, doprajte jej dostatok priestoru, pretože neznáša presádzanie. Jeho dlhý koreňový koreň znemožňuje pohyb usadených stromov.
  • A plné slnko do čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v priemer , stredná až mokrá , dobre odvodnené pôdy . Kým vlhké, kyslé pôdy sú preferované, Nyssa sylvatica toleruje zle odvodnené pôdy (môže rásť aj v stojatých vodách) príp suché pôdy a je párny odolný voči suchu . Úkryt pred chladným, suchým vetrom.
  • Perfektné ako exemplár rastliny , v lesné záhrady , naturalizovaných oblastiach , v blízkosti rybníkov a potokov a pre základové výsadby .
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi do záhona na jeseň alebo odrezkami z mäkkého dreva začiatkom leta alebo odrezkami z polotvrdého dreva uprostred leta
  • Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 7 – 9
Klimatické zóny 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Typ rastliny Stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 30' – 50' (9m – 15m)
Šírenie 20' – ​​30' (6m – 9m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Kansas,Michigan,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, suchá pôda, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka,Tradičná záhrada