Oenothera biennis (pupalka obyčajná)

Oenothera biennis (pupalka obyčajná)

Pupalka obyčajná, Večernica, Slnečná kvapka, Kávovník, Liečivo, Rastlina Horúčka, Prvosienka poľná, Štvorhodinovka, Vŕba nemecká, Vŕba veľká, Vŕbovka nočná, Chrasta, skorocel, Divoká štvorka


Voňavá a nápadná, Oenothera biennis (Pupalka obyčajná) je vzpriamená dvojročná rastlina s veľkými miskovitými žltými kvetmi s citrónovou vôňou, s priemerom až 5 cm, na vrchole tuhých, fialovo zafarbených kvetov. stonka kvetu. Bohato kvitne z začiatkom leta až začiatkom jesene , kvety sa otvárajú večer a zostávajú otvorené až do neskorého rána. Vyrastajú na listnatých, rozkonárených stonkách z prízemnej ružice podlhovastých, dlhých stredne zelených listov. Táto pupalka ukončí svoj životný cyklus za 2 roky, jej bazálne listy sa usadia v prvom roku, zatiaľ čo kvitnutie nastane v druhom roku. Semená však zostanú a vyklíčia, ak je pôda narušená. Celá rastlina je jedlá: listy možno variť ako zelenú zeleninu a kvety tvoria krásnu ozdobu šalátu!

Cenná rastlina pre svoju schopnosť rásť v chudobných pôdach a tolerovať sucho. Poskytuje výrazný farebný nádych v letnej záhrade.

  • Odolná voči zime, táto trváca rastlina dorastá do výšky 90 až 150 cm a šírky 60 až 90 cm. Môže sa šíriť samovýsevom trochu burinovým spôsobom.
  • Najlepšie v plné slnko v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Toleruje štrkové alebo piesčité pôdy , sucho, a svetlý odtieň .
  • Skvelá voľba pre prérie a lúky , poľné kvetinové záhrady, alebo naturalizovaných oblastiach . Môže byť zasadený v postele , a hranice .
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami . Sledujte škvrny na listoch a múčnatku.
  • Odolný voči jeleňom , táto rastlina láka včely , vtáky, a motýle. Kvety sú oplodnené nočnými motýľmi, ktoré priťahuje citrónová vôňa a ráno pred zatvorením včelami. Semená sú dôležité ako krmivo pre vtáky.
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi začiatkom leta. Po odkvitnutí zrežte.
  • Táto trváca divoká kvetina pochádza z celej Kanady a USA okrem Idaho, Wyomingu, Utahu, Colorada a Arizony.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Oenothera - Prvosienky - Sundrops
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 30' (75 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Montana,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka