Ophiopogon japonicus (Mondo Grass)

Ophiopogon japonicus (Mondo Grass)

Mondo Grass, Trpasličí ľaliovník, Trpasličí Mondo Tráva, Japonský ľaliovník


Ophiopogon japonicus, známy pre svoje atraktívne vždyzelené listy, je žiaduca tráva Mondo, ktorá vytvára husté trsy klenutých, strapcovitých, trávovitých, tmavozelených listov. V lete sa medzi listami objavujú výhonky malých orgovánových kvetov, ktoré potom ustúpia modrým bobuľovitým plodom. Táto obľúbená vždyzelená tráva pripomínajúca Liriope je húževnatá, odolná, veľmi kompaktná a ideálna na dodanie textúry do záhrady. Pochádza z Číny, Japonska a Kórey a je to tradičná pôdopokryvná rastlina používaná v japonských záhradách, s ktorou je tiež skvelé vytvoriť geometrické usporiadanie v súčasných záhradách. Táto vždyzelená trváca tráva, ktorá je celkom príjemná pre zmysly, keď sa vlní vo vetre, je ideálna do tienistých oblastí.

  • Táto tráva Mondo Grass, ktorá je nenáročná na starostlivosť a ľahko sa pestuje, dorastá do výšky 30 cm a šírky 37 cm, aby vytvorila rohož odolnú proti burine. Korene sú hľuzovité a táto rastlina sa šíri prostredníctvom stolónov. S vekom sa zhluky spoja a vytvoria mäkký, hustý koberec lístia
  • Ľahko sa pestuje v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy v plné slnko až polotieň . Prispôsobiteľné širokému spektru podmienok. Odoláva soli a suchu .
  • Odolné voči jeleňom a králikom
  • Skvelé pre postele a hranice , obruba , pôdopokryvné , podsadba kríkov , mestské záhrady , pobrežné záhrady , štrkové záhrady alebo stredomorské záhrady.
  • Prakticky bez chorôb . Dávajte pozor na slimáky

Požiadavky

Otužilosť 7 – 10
Tepelné zóny 1 – 12
Klimatické zóny 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Okrasné trávy
Rodina rastlín Ophiopogon - Mondo Grass
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 10' – 1' (25 cm – 30 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Tolerancia Jeleň, Sucho, Králik, Soľ
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Zemné kryty,Terasa a kontajnery,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Japonská záhrada,Stredomorská záhrada,Moderná záhrada