Osmunda cinnamomea (škoricová papraď)

Osmunda cinnamomea (škoricová papraď)

Škoricová papraď, Osmundastrum cinnamomeum


Osmunda cinnamomea (škoricová papraď), ktorej sa darí vo vlhkých oblastiach, tvorí dramatický ústredný bod v krajine. Táto pôsobivá listnatá papraď má vzpriamené, úzke hroty škoricovohnedých výtrusných štruktúr (sporangia), ktoré vychádzajú zo stredu rastliny. Tieto úrodné lístky pripomínajúce škoricové tyčinky sú úplne odlišné od sterilných, veľkých, modrozelených lístkov kopijovitého tvaru a vyslúžili si tento Osmunda jeho všeobecný názov. Tieto úrodné listy sa na jar objavia najskôr ako striebristé, chlpaté husle, potom sa ich horná časť zmení na čokoládovo hnedú. Sterilné lístky sa ohýbajú smerom von a vytvárajú elegantnú rozetu v tvare vázy, ktorá obklopuje lístky škorice. Cinnamon Fern, nenáročná na údržbu, bez škodcov a chorôb, je skvelým pomocníkom pre veľmi vlhké miesta!

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej vynikajúce kvality
  • Vytvára trsy, ľahko dorastá do výšky 2-5 stôp (60-120 cm) a šírky 2-3 stopy (60-90 cm).
  • A svetlý krištáľový odtieň ľubovník, najlepšie sa pestuje v úrodný , bohaté na humus , trvalo vlhké , mierne kyslý , dobre odvodnené pôdy . Nedovoľte, aby pôda vyschla. Môže rásť na plnom slnku, ak je neustále v stojatej vode.
  • Táto rastlina je skvelou voľbou do tieňa postele , hranice , podsadba ruží a kríkov , chatové záhrady , lesy, rašeliniská, dažďové záhrady, alebo spolu tokov , rybníky, alebo vodné záhrady .
  • Toleruje králiky, jelene, hlinu a mokrú pôdu!
  • Odumreté alebo poškodené listy je možné podľa potreby odstrániť.
  • Propagujte výsevom spór pri 15-16°C (59-61°F). Tie je potrebné zasiať do troch dní od dozretia, pretože veľmi rýchlo strácajú svoju životaschopnosť. Prípadne rozdeľte dobre zavedené kolónie do zhlukov buď na jeseň alebo skoro na jar
  • Pochádza z Ameriky a východnej Ázie.

Paprade majú úžasnú škálu textúr, farieb, veľkostí a tvarov. Ľahko sa pestujú a sú dosť všestranné, dodajú krásu takmer každému miestu v záhrade. Zatiaľ čo väčšina papradí si užíva čiastočný tieň alebo škvrnité slnečné svetlo, existuje veľa takých, ktoré budú dobre fungovať aj na slnečných miestach, za predpokladu, že dostanú dostatok vody. Väčšina papradí rastie pomaly a môže trvať niekoľko rokov, kým dosiahnu svoju zrelú veľkosť. Vyžadujú minimálnu údržbu počas celého roka a ponúkajú záhradníkom množstvo atraktívnych možností výsadby!


Požiadavky

Otužilosť 4 – 10
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6
Typ rastliny Paprade
Rodina rastlín Osmunda - Paprade
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyselina
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, králik, mokrá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka,Tradičná záhrada