Paeonia lactiflora 'Gardenia' (Pivónia)

Paeonia lactiflora 'Gardenia' (Pivónia)

Pivonka 'Gardenia', gardénia pivonka, čínska pivónia 'Gardenia', pivonka obyčajná 'Gardenia', biele pivonky


Veľmi kvetnatá pivonka „Gardenia“ (Paeonia lactiflora) je pomenovaná po mimoriadne voňavom kvitnúcom kríku Gardenia pre svoju sladkú vôňu a tvar kvetov. Dvojité kvety sa otvárajú z jemných ružových púčikov do veľkých (8-10 palcov alebo 20-25 cm), krásne tvarovaných, krémovo bielych kvetov s veľmi ľahkým červenaním a zlatými tyčinkami. Pivoňka, ktorá sa hojne rodí na silných stonkách koncom jari - začiatkom leta, kvitne približne 7-10 dní. Možno budete chcieť vysadiť iné kultivary s odstupňovanou dobou kvitnutia (existujú skoré, stredne a neskoro kvitnúce odrody). predĺžte si sezónu pivoniek až na 6 týždňov .

  • 'Gardenia' robí vynikajúce rezané kvety s dlhou životnosťou vázy (viac ako týždeň), ak sa nareže v zárodku. Vychutnajte si nádhernú kyticu bielych pivoniek doma!
  • Spoľahlivý a rázny , táto bylinná pivonka rastie v bujnom, huňatom kopci lesklého, tmavozeleného, ​​deleného lístia dosahujúceho až 32-36 palcov na výšku (80-90 cm) a 24-36 palcov na šírku (60-90 cm). The lístie zostáva atraktívne počas leta až do mrazov a často sa vyfarbuje na jeseň.
  • Teší sa plné slnko alebo čiastočný tieň v bohatý , úrodná , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Rastliny pivónie najlepšie rastú na plnom slnku, ale znesú aj mierny popoludňajší tieň. Poskytnite chránené miesto. Môže byť potrebné zapichovanie, pretože veľké kvety pivoniek majú tendenciu sa klenúť smerom k zemi a môžu byť pritlačené k zemi silným dažďom.
  • Jeleň a odolný voči králikom ale príťažlivé pre motýle !
  • Prakticky bez škodcov . Dávajte pozor na medovú hubu a vädnutie pivónie.
  • Veľmi užitočné a prispôsobivé v záhrade. Perfektné ako a exemplár rastliny alebo v skupinách pre hranice a postele , mestské záhrady, alebo chatové záhrady . Ideálne na ohraničenie prechádzky alebo príjazdovej cesty a ako neformálny živý plot. Pivoňky vysádzajte ďaleko od stromov alebo kríkov, pretože pivonky neradi súťažia o jedlo a vlhkosť. Očarujúci kvet pivónie sa krásne snúbi s ružami, fúzatými kosatcami a inými trvalkami v nápadných farebných kombináciách.
  • Nízka údržba . Odstráňte odkvitnuté kvety, keď vädnú, a potom, čo na jeseň odumreli listy, rastlinu zrežte. Dlhotrvajúci (pivoňky sa môžu dožiť až 50 rokov!), rastliny nie je potrebné deliť a možno ich nechať celé roky nerušené. Pivonky nereagujú dobre na transplantáciu , preto si miesto výsadby vyberajte opatrne.
  • Najlepší čas na to rastlina pivonky sú in skorá jeseň , takže sa stihnú usadiť v pôde pred zimou. Počas prvého roku výsadby nekvitnú a môže trvať až dva roky, kým vytvoria svoje nápadné, voňavé kvety.
  • Všetky časti rastliny môžu pri konzumácii spôsobiť žalúdočné ťažkosti.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Zistite, ako pestovať pivonky a starať sa o ne

Pivoňky, obľúbené pre krásu svojich nádherných kvetov a pekného lístia, ktoré sa na jeseň často sfarbujú do odtieňov hrdze a oranžova, vyžadujú len malú údržbu, pokiaľ sú správne zasadené a udomácňujú sa.Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, A1, A2, A3
Typ rastliny Trvalky, kríky
Rodina rastlín Paeonia - Pivonky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Japonská záhrada