Parthenocissus quinquefolia (Popínavá rastlina Virginia)

Parthenocissus quinquefolia (Popínavá rastlina Virginia)

Virgínia popínavá, brečtan americký, drevák americký, nepravý vinič, brečtan päťlistý, päťlistý, pravý vinič virgínsky, lesná réva, vinič lesný, Ampelopsis hederacea, Ampelopsis quinquefolia, Vitis quinquefolia


Parthenocissus quinquefolia (Virginia Creeper) je mohutný, rýchlo rastúci opadavý popínavý popínavý list, ktorý sa môže pochváliť zloženými dlaňovými listami ozdobenými 5 vajcovitými lístkami. Vznikajúce bronzové, na jar purpurové, v lete dozrievajú do matnej zelenej a na jeseň sa menia na žiarivé odtiene bordovej a karmínovej červenej. Je to jeden z prvých viníc, ktoré sa vyfarbujú na jeseň. Koncom jari až začiatkom leta sa v horných pazuchách listov zvyčajne ukrývajú zelenobiele kvety. Ustupujú okrúhlym dužinatým modročiernym bobuľám, ktoré sú viditeľné až po opadaní listov a iba vtedy, ak ich nezožrali vtáky.

Virginia Creeper môže byť použitý ako popínavý vinič alebo pôdopokryv, jeho listy pokrývajú akýkoľvek povrch v bujnej zelenej farbe, než sa na jeseň sfarbia do veľkolepých farieb. Túto rastlinu však umiestnite opatrne. Jeho úponky končia lepivými hrotmi, čo dáva tomuto viniču schopnosť prilepiť sa k stenám a sťažuje jeho odstránenie. Hoci úponky samy nepreniknú a nepoškodia stenu, je takmer nemožné ich zo stien uvoľniť bez toho, aby ste si so sebou vzali časti stien.

  • Môže dorásť do výšky 30 – 50 stôp (9 – 15 m) a šírky 5 – 10 stôp (1 – 3 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Tento druh je však prispôsobený suchším pôdam a podmienkam vrátane pobrežných dún a alkalických pôd. Znáša širokú škálu pôdnych typov: od piesočnatých pôd až po hlinité pôdy. Toleruje plný tieň , ale najlepšia jesenná farba sa zvyčajne vyskytuje na slnečných miestach. Odolný voči suchu .
  • Tento americký domorodec je úžasne tvrdý, takmer nezničiteľný vinič steny a budovy , veľké treláže , tŕne, alebo ploty . Účinný aj ako a zemný kryt zamaskovať pne stromov, hromady skál a iné očné rany alebo pre kontrola erózie na svahoch. Nedovoľte, aby liezol na stromy, pretože by im vrhal tieň na listy, čím by ich pripravil o slnečné svetlo, ktoré potrebujú.
  • Tento energický pestovateľ, ktorý sa ľahko pestuje, sa môže vymknúť spod kontroly, ak ho nebudete držať pod kontrolou. Musí sa pravidelne orezávať, aby sa udržal v medziach.
  • Prakticky bez chorôb . Dávajte pozor na roztoče skleníkové a viniča. Odolný voči jeleňom .
  • Rozmnožujte vrstvením alebo odrezkami z tvrdého dreva.
  • Táto rastlina je uvedená v zozname 9 zákona Spojeného kráľovstva o voľnej prírode a vidieku ako invázny nepôvodný druh.
  • Bobule obsahujú množstvo kyseliny šťaveľovej, ktoré je pre ľudí toxické, hoci vtáky si ich môžu vychutnať bez ujmy.
  • Pochádza z východnej a strednej Severnej Ameriky, na juh po Mexiko.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 11
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Parthenocissus
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 30' – 50' (9m – 15m)
Šírenie 5' - 10' (150 cm - 3 m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Colorado,Utah,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Banky a svahy,Zemné kryty,Hranice na strane steny,Steny a ploty