Phacelia hastata (Pacelia strieborná)

Phacelia hastata (Pacelia strieborná)

Silverleaf Phacelia, Whiteleaf Phacelia


Phacelia hastata (Pacelia strieborná) je odnožová trvalka pýšiaca sa hustými, pevne zvinutými strapcami fialových kvetov s dlhými, nápadnými tyčinkami. Pripomínajú chvost škorpióna a poskytujú peľ a nektár pre pôvodné včely a iný užitočný hmyz počas dlhého obdobia kvitnutia. Kvitnú od konca jari do polovice leta a vyrastajú zo sviežej ružice elipsovitých listov, ktoré sú pokryté jemnými, krátkymi, striebristými chĺpkami, ktoré dodávajú rastline hodvábny, striebristý vzhľad. Silverleaf Phacelia sa šíri pomaly prostredníctvom šírenia semien, bez toho, aby sa stala burinou alebo invazívnou. Vďaka atraktívnym kvetom, dlhému obdobiu kvitnutia a odolnosti voči suchu je Silverleaf Phacelia vynikajúcim druhom divých kvetov na použitie vo vodných záhradách, nenáročných na údržbu a v naturalistickej krajine. Skvelá rastlina do suchej skalky.

  • Dorastá do výšky 12-24 palcov (30-60 cm).
  • Prospieva v čiastočné slnko v piesková alebo štrkovitá , suché , dobre odvodnené pôdy . Po založení odolná voči suchu.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Výborná voľba pre skalky , divoké záhrady, alebo prérijné záhrady .
  • Kvety, stonky a struky semien Silverleaf Phacelia sú pokryté množstvom chĺpkov, z ktorých každý obsahuje olej, ktorý môže spôsobiť vyrážky a svrbenie porovnateľné s účinkami jedovatého duba alebo jedovatého brečtanu.
  • Pochádza zo západu Severnej Ameriky.

Požiadavky

Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Phacelia
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka