Philadelphia ľalia (drevená ľalia)

Philadelphia ľalia (drevená ľalia)

Ľalia lesná, Ľalia severná, Ľalia červená, Skupina druhov a kultivarov druhov


Jedna z najrozšírenejších ľalií v Severnej Amerike, Lilium philadelphicum (Drevená ľalia) je trváca divoká kvetina s okázalými, žiarivo červeno-oranžovými kvetmi, širokými 2-7 cm. Kvitnúce v polovici až koncom leta po dobu až 5 týždňov, kvety sú elegantne škvrnité s purpurovo-hnedými pehami. Na rozdiel od väčšiny druhov ľalií, ktoré uprednostňujú visiace kvety na ochranu svojich peľových zásob, ľalia má kvety smerujúce nahor, ktoré sa snažia prilákať okoloidúce kolibríky a motýle, aby pomohli s opeľovaním. Na rastline sú zvyčajne 1-4 kvety. Sú nesené na vrchole nerozvetvenej stonky pokrytej pralenmi 3-6 úzkych listov, dlhých 1-3 palce (2-7 cm). Krížové opelenie je nevyhnutné, aby ľalie vyprodukovali semeno, takže ak chcete semeno, zasaďte niekoľko cibúľ. Drevená ľalia, nenáročná na pestovanie a nenáročná na starostlivosť, sa vracia rok čo rok. Funguje dobre na záhradnej lúke, pozdĺž okrajov lesov a predstavuje vynikajúcu hraničnú rastlinu, ktorá poskytuje výraznú farbu a kontrast k trávam alebo trvalkám. Ľalia lesná, obeť svojej krásy, je návštevníkmi príliš často zbieraná a z intenzívne spásaných lúk má tendenciu rýchlo miznúť.

  • Dorastá do výšky 18-36 palcov (45-90 cm) a 9-12 palcov na šírku (22-30) cm.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v piesčitý až hlinitý , vlhký (občas suché), dobre odvodnené pôdy . Na kvitnutie je najlepšie plné slnko.
  • Skvelé pre motýlie záhrady , prérie, lúky , chatové záhrady , a pôvodné rastlinné záhrady .
  • Žiarovky môžu vyžadovať ochranu pred hlodavcami, pretože ľalia je veľmi obľúbená u králikov a jeleňov.
  • Rozmnožovanie je najjednoduchšie z rozdelenia cibuľky šupinatej, ktorú možno vykopať, akonáhle rastlina uspí a semeno je zrelé koncom leta. Semená zasadené tesne po zbere zvyčajne vyklíčia na jeseň a cez zimu.
  • Jedovatý pre mačky (aj keď nie pre psov alebo iné známe druhy)
  • Táto Lily je členom skupiny Druhy a kultivary druhov Rozdelenie (IX), ktorý zahŕňa všetky druhy a ich poddruhy, odrody a formy a kultivary z nich vybrané (okrem tých, ktoré pochádzajú z formosanum, longiflorum, philippinense a wallichianum). Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!
  • Pochádza z východného pobrežia až po stredozápad Severnej Ameriky.

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 4 – 7
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 9' – 1' (22 cm – 30 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nové Mexiko,Texas
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka