Phlox pilosa (Prairie Phlox)

Phlox pilosa (Prairie Phlox)

Pchýrový Phlox, Prairie Phlox, Voňavý Phlox


Phlox pilosa (Prairie Phlox) je vzpriamená trvalka tvoriaca trsy tuhých stoniek pokrytých široko rozmiestnenými, ostro špicatými, čiarkovitými až kopijovitými, tmavozelenými listami, dlhými 10 cm. Kvitnúce asi 3-4 týždne na konci jari až v polovici leta, hojnosť príjemne voňavých, hviezdicových, svetloružových až levanduľových kvetov sa objavuje v zaoblených koncových strapcoch. Bohaté na nektár priťahujú včely, motýle a kolibríky. Stonky a listy sú zvyčajne pokryté jemnými bielymi chĺpkami, odtiaľ názov druhu. Vynikajúci výber pre skalky, chatové záhrady, divoké záhrady, pôvodné rastlinné záhrady alebo prérie a lúky.

  • Dorastá do výšky 12-18 palcov a šírky (30-45 cm). Šíri sa podzemkami a vytvára farebné zhluky.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v úrodný , stredne suchý až vlhký , dobre odvodnené pôdy . Toleruje čiastočný tieň, ale najlepšia produkcia kvetov prebieha na plnom slnku. Znáša sucho a hlinitú pôdu .
  • Výborná voľba pre skalky , chatové záhrady , prérie a lúky .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami . Dobrá odolnosť proti múčnatke. Odolný voči jeleňom .
  • Rozmnožovanie stonkovými odrezkami koncom jari, koreňovými odrezkami odoberanými na jeseň po opätovnom objavení sa listov alebo semenami.
  • Pochádza z východu Spojených štátov amerických od Connecticutu na juh po Floridu, na západ po východnú Severnú Dakotu, na juh cez východnú časť prérijných štátov až po väčšinu Oklahomy a Texasu.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Phlox
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' (45 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka