Rosmarinus officinalis (Rozmarín)

Rosmarinus officinalis (Rozmarín)

Rozmarín


Rosmarinus officinalis (Rozmarín), kľúčová zložka záhrady v stredomorskom štýle, je mimoriadne atraktívny vždyzelený ker so silne aromatickými ihličkovitými listami, dlhými asi 2,5 cm, a zhlukmi bledomodrých až bielych kvetov. v zime a na jar (v zónach odolnosti 8-11). Sporadické kvitnutia sa môžu vyskytnúť v lete alebo na jeseň, najmä ak bol váš rozmarínový krík orezaný po odkvitnutí od konca zimy do jari. Ak sa rozmarín prezimuje vo vnútri v nádobách, kvitne vo všeobecnosti neskôr, od konca jari do leta.

Rozmarín má toľko využití, že v žiadnej záhrade nesmie chýbať tento krásny a všestranný stredomorský ker! Intenzívne voňavé listy uvoľňujú svoju sviežu vôňu, keď sa o ne oprášia, vďaka čomu je rozmarín skvelým doplnkom pozdĺž ciest a chodníkov alebo v nádobách na slnečných terasách alebo palubách. Nechajte ležiace odrody príťažlivo sa plaziť po stenách alebo prikryť zem, keď je príliš suchá, piesočnatá alebo skalnatá na iné pôdne pokrývky. Použite tento nádherný ker na vytvorenie rozprávkovo voňavého živého plotu (nezabudnite ho po odkvitnutí ostrihať) alebo dokonca topiary. A o bylinkovej záhradke ani nehovoriac. Rozmarín sa používa ako liečivá a aromatická bylina už tisíce rokov. Zbierajte ho ako korenie na mäso a zeleninu, toaletné potreby alebo vrecká.

 • Dorastá do výšky 2-6 stôp (60-180 cm) s rozpätím 2-5 stôp (60-150 cm) - aj keď v kvetináčoch zostávajú menšie.
 • Ľahko sa pestuje v piesková , chudobné až stredne úrodné , mierne kyslé , dobre odvodnené pôdy v plné slnko . Znáša svetlý tieň, ale najlepšie sa mu darí na plnom slnku. Má nízku výkonnosť v ťažkých ílovitých pôdach. Odolný voči suchu po založení.
 • Skvelé pre okraje na strane steny , postele a hranice , Stredomorské záhrady, pobrežné záhrady, chatové záhrady, mestské záhrady , skalky, alebo kontajnerov . Ideálne pre neformálne, nízke živý plot tiež!
 • Prakticky bez chorôb a škodcov
 • Atraktívny pre včely, motýle a kolibríky ale jeleň odolný !
 • Rozmnožujte odrezkami z polotvrdého dreva
 • Rastliny po odkvitnutí orežte, aby ste podporili rast košatých listov

Existuje mnoho zaujímavých kultivarov rozmarínu: • ' Arp “ - najodolnejší rozmarín (zóna odolnosti 7) s jasne modrými kvetmi a tmavozelenými listami. Až 4 stopy vysoký a široký (120 cm)
 • ' Benenden Blue ' - polovzpriamená trsnatá odroda so svetlomodrými kvetmi. Cena za zásluhy o záhradu. Až 3 stopy na výšku (90 cm) a 4 stopy na šírku (120 cm)
 • ' Modré veže “ - vynikajúca krajinná odroda s tmavomodrými kvetmi. Skvelé na živé ploty a korenie. Až 5-6 stôp vysoký a široký (150-180 cm)
 • ' Zlatý dážď ' - sýtofialovomodré kvety a panašované listy. Huňatý, vzpriamený pestovateľ. Až 2-3 stopy vysoký a široký (60-90 cm)
 • ' Vyrovnaný ' - nízko rastúca a rozložitá odroda so svetlo levanduľovo modrými kvetmi. Až 2 stopy na výšku (60 cm) a na šírku 2-3 stopy (60-90 cm)
 • ' Severné more - klenutý habit, jasne modré kvety a tmavozelené listy. Cena za zásluhy o záhradu. Až 3 stopy na výšku a šírku (90 cm)

Požiadavky

Otužilosť 8 – 11
Tepelné zóny 8 – 12
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Rosmarinus - Rozmarín
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Zima
Výška 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Šírenie 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, stálozelené
Tolerancia Jeleň, sucho, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty,Závesné koše,Živé ploty a zásteny,Terasa a kontajnery,Hranice na strane steny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada