Rubus parviflorus (čučoriedka)

Rubus parviflorus (čučoriedka)

Ostružina, pôvodná austrálska ostružina, bobule lososa, ostružina obyčajná, ostružiník západný


Rubus parviflorus (Thimbleberry) je krásny, húštivotvorný, opadavý ker zdobený hustým olistením zamatových, javorových, zelených listov. Od konca jari do polovice leta sa v nápadných strapcoch objavujú voňavé biele kvety, 2 palce (5 cm). Po nich nasledujú živé šarlátové bobule, ktoré dozrievajú v polovici až koncom leta a dopĺňajú svieže lístie. Stonky sú bez tŕňov, čo uľahčuje zber ovocia. Plody sa môžu konzumovať priamo z kríka alebo sa môžu použiť na výrobu chutných džemov a želé. Sú tiež cennou sezónnou potravou pre vtáky a cicavce. Listy sa na jeseň sfarbujú do žiarivo oranžových až gaštanových odtieňov. Zatiaľ čo je samoplodný, Thimbleberry produkuje viac bobúľ, ak je prítomných niekoľko kríkov. Pochádza zo západnej a severnej Severnej Ameriky, Thimbleberry sa nachádza v rôznych biotopoch, ale uprednostňuje vlhké a otvorené miesta. Vyskytuje sa v krovinatých porastoch, brehových pásmach a listnatých, ihličnatých a zmiešaných lesoch. Najčastejšie sa vyskytuje v pobrežných oblastiach a pozdĺž okrajov lesov a je hojný v narušených oblastiach.

  • Dorastá do výšky a šírky 4-8 stôp (120-240 cm).
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje v organicky bohaté , mierne kyslé , vlhký ale dobre odvodnené pôdy . Môže tolerovať krátke sezónne záplavy.
  • Ideálne pre neformálne živé ploty, záhrady pre vtáky a voľne žijúce živočíchy a pre kontrolu erózie na brehoch a svahoch.
  • Kvety a plody sa vytvárajú na dvojročných paliciach (rast z predchádzajúcej sezóny). Prúty, ktoré zarodili, odstráňte ihneď po zbere ovocia a nové neplodiace palice nechajte prezimovať. Odstráňte všetky neplodiace palice, ktoré sú preplnené, vláknité alebo choré. Na konci zimy odstráňte všetky poškodené palice a podľa potreby prerieďte zvyšné palice, pričom ponechajte iba zdravé, dobre rozmiestnené palice.
  • Dávajte si pozor na škvrny na listoch, antraknózu, botrytídu, múčnatku, hnilobu, koreňovú hnilobu, vrtule a korunkové vrty. Vošky môžu byť nepríjemné.
  • Rozmnožujte sa pomocou spiacich segmentov podzemkov, odrezkov stoniek alebo semien.
  • Pochádza zo západnej a severnej Severnej Ameriky.
  • Tento druh introdukovaný v Európe a Austrálii sa v niektorých prípadoch stal naturalizovaným a inváznym (Česko, Lotyšsko, Švédsko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo). Je tiež uvedená ako invázna rastlina v Kanade (Britská Kolumbia).

Požiadavky

Otužilosť 3 – 10
Klimatické zóny 1, 2, 4, 5, 6, 7, 14, 15, 16, 17, 18
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Rubus - Brambles
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Šírenie 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Medzery 48' – 96' (120 cm – 240 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Iowa,Michigan,Minnesota,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Massachusetts,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata